Pronađen skelet čoveka koji je pokušao da se spase užasa Pompeje
Zvaničnici arheološkog lokaliteta Pompeja saopštili su novo otkriće - skelet muškarca pogođenog ogromnim kamenom, dok je pokušavao da pobegne od erupcije vulkana Vezuv 79. godine.
Zvaničnici Pompeje su objavili fotografiju skeleta, a na njemu se nalazi veliki kameni blok koji je, kako se veruje, pogodio grudi žrtve tokom erupcije Vezuva u kojoj su nestali antički gradovi Pompeja, Herkulanum i Stabija, a hiljade ljudi su poginule.
Skelet je pronađen tokom nedavnog iskopavanja i veruje se da je u pitanju muškarac star 35 godina koji je nastradao u eksploziji. Arheolozi nisu pronašli lobanju žrtve.
Prema rečima zvaničnika, taj čovek je imao poteškoće sa hodanjem, što je otežalo beg.
Generalni direktor arheološkog lokaliteta Masimo Osana rekao je da je u pitanju "izuzetno otkriće" koje doprinosi stvaranju bolje "slike istorije i civilizacije tog doba".
Horrific details of a victim of the AD 79 eruption in #Pompeii emerge in Region V excavations. A 35 yr old trying to escape but probably hampered by a diseased leg then gets struck by falling masonry that decapitates them.
Images & info: https://t.co/y29qtin4hN via @pompeii_sites pic.twitter.com/nXsgDD3F80 — Dr Sophie Hay (@pompei79) May 29, 2018
Pompeja je dobro očuvana ispod vulkanskog pepela i lave, pa je ostala kao svedočanstvo o životu i kulturi Rimljana tog vremena.
Grad Pompeja, južno od današnjeg Napulja, osnovan je u šestom veku pre nove ere i tokom 700 godina - do erupcije vulkana Vezuv, koji ju je zatrpao pepelom, spalio i okamenio, tu su živeli Samniti, Grci, Etrurci i Rimljani.
Pompeju je Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) 1997. godine stavila na listu svetske baštine.