Tačka u Pacifiku kojoj čovek nikada neće moći da priđe
Kineska svemirska stanica Tijangong-1 pala je pre nekoliko dana u Pacifik. Slučajeno ili ne, pala je baš nedaleko od najvećeg groblja svemirskih brodova, stanica i satelita na našoj planeti. Reč je o mestu na koje svemirske agencije svih zemalja na kontrolisan način navode letelice ili satelite koji su okončali svoj životni vek da se sruše.
To je takozvana Tačka Nemo, deo okeana kojem se ne može prići, oblasti koja se nalazi u centru južnog Pacifika, najdalje od kopna i ljudi od bilo kog drugog mesta na Zemlji. Tačka Nemo se nalazi tačno između Australije, Južne Amerike i Antarktika. Od Tačke Nemo do najbližeg kopna potrebno je preko 2.700 kilometara, a to su ostrva Pitkern na severu, Uskršnja ostrva na zapadu i Antarktik na jugu.
Ni brodovi, a ni avioni ne prolaze iznad ove oblasti i ne postoji apsolutno ništa drugo osim okeana. I upravo zbog toga što je mesto toliko udaljeno od civilizacije i saobraćaja izabrano je kao najbolje za groblje svemirskih letelica i satelita, bez bojazni da bi nekog nekontrolisani pad letelice mogao povrediti ili izazvati štetu.
Tačno četiri kilometra ispod površine okeana nalazi se najveće groblje svemirskih letelica i satelita još od 1971. godine. U poslednjih 48 godina preko 300 letelica i satelita ovde je okončalo svoj život.
Najviše "stanovnika" Tačke Nemo, tačnije oko 200 objekata, pripadaju Rusiji. Najteža letelica koja je tu pala 2001. godine takođe je ruske proizvodnje, a radi se o svemirskoj stanici MIR teškoj 140 tona.
Baš ovde je planirano da svoj vek okonča i Međunarodna svemirska stanica (ISS) nakon 2024. godine.