Posmatranje Zemlje iz svemira umanjuje štete od nepogoda
Kancelarija Srbije za svemirske nauke sopštila je da je na nedavno održanoj Konferenciji UN u Islamabadu predstavila projekat koji se odnosi na primenu satelitskih tehnologija u vodoprivredi i umanjenju prirodnih nepogoda. Kontinuirano posmatranje Zemlje iz svemira je od velike važnosti za praćenje nivoa voda, i na taj način pomaže pri umanjenju štete od nepogoda i doprinosi zaštiti životne sredine, navodi se u saopštenju Kancelarije.
Kancelarija Srbije za svemirske nauke navodi da je projekat razvijen u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Direktoratom za vode i "Renewables and Environmental Regulatory Institutom".
Konferencija o primeni satelitskih tehnologija u oblasti vodoprivrede i zaštite od prirodnih nepogoda održana je u periodu od 26. februara do 3. marta, a imala je za cilj podizanje nivoa korišćenja satelitskih tehnologija koje su pokazale dokazane mogućnosti u vodoprivredi, imajući u vidu povećanje populacije Zemlje i nestajanje prirodnih resursa.
Daljinsko očitavanje Zemlje pruža podatke koji su ključni za procenu rizika od prirodnih nepogoda, a najviše od poplava (kao npr. količina kiše, podaci o nivou vodotokova, vrsti zemljišta i sl.). Ovaj način dozvoljava praćenje pogođenog područja "iz minuta u minut", i pruža nadležnim institucijama trenutne podatke o stanju na terenu, objašnjava se u saopštenju.
Kancelarija Srbije za svemirske nauke, istraživanja i razvoj (SERBSPACE) osnovana je u avgustu 2016. godine, kao nevladina organizacija, sa sedištem u Beogradu i razvijena je kao krovna organizacija koja bi uključila sva relevantna lica, organizacije, akademske ustanove, privredna lica i predstavnike države iz oblasti svemirskog sektora.