Tesla roudster pretnja za Mars?
Ako se crveni tesla roudster, koji je Ilon Mask početkom februara lansirao u svemir, jednog dana sudari sa Zemljom, naša planeta će biti sasvim dobro. Situacija je, ipak, potpuno drugačija kada je u pitanju Mars.
Roudster trenutno orbitira oko Sunca, a mala je verovatnoća da će se u dalekoj budućnosti sudariti sa Marsom. Čak i da mu se dovoljno približi, najverovatnije će sagoreti u njegovoj atmosferi.
Naučnici sa Univerziteta Perdu u Indijani, međutim, smatraju roudster potencijalnom "biološkom pretnjom" po Crvenu planetu, prenosi "Njuzer".
Čak i mali tragovi vozila, naime, mogli bi da zbrišu život na Marsu, ukoliko bi tada postojao u trenutku sudara vozila sa planetom.
Nemoguća misija
Oficir NASA za planetarnu bezbednost, Lisa Prat, izjavila je za "Spejs njuz" da će se buduće misije susretati sa sličnim problemom, s obzirom na to da je "praktično nemoguće ispuniti uslove za sterilizaciju svemirskih letelica u okviru komercijalnih misija".
- Moraćemo da pronađemo neko rešenje kako u budućnosti još jedan roudster ne bi završio u orbiti - rekla je Lisa Prat.
Za razliku od letelica koje su namenjene prizemljenju na nebeska tela, tesla roudster nije podvrgnut pažljivoj sterilizaciji pre nego što je lansiran.
S obzirom na to da je automobil vožen po ulici pre nego što je ukrcan u raketu, naučnici ga nazivaju "najvećom gomilom zemaljskih bakterija koja je ikad dospela u svemir".
- Čak i da su ga podvrgli radijaciji sa spoljašnje strane, motor bi bio prljav. Na kraju krajeva, automobili nakon sklapanja nikada nisu čisti. A čak i da jesu, postoji velika razlika između čistog i sterilisanog - kaže Džej Meloš, vodeći autor istraživanja.
Ekstremne temperature, nizak pritisak i kosmička radija svakako će uništiti jedan deo bakterija, ali neke od njih mogle bi da provedu milenijume u stanju hibernacije, ističu naučnici.
Uhvatili signal prvih zvezda
Astronomi su prvi put uspeli da uhvate signal prvih zvezda u univerzumu, a možda su uspeli da dođu i do potvrde postojanja misteriozne tamne materije.
Studija je objavljena u časopisu "Nejčer" (Nature, Priroda), a njen vodeći autor Džad Bauman, sa Državnog univerziteta Arizone, rekao je da signal potiče od prvih objekata u univerzumu, iz perioda kad je on izranjao iz tame, 180 miliona godina posle Velikog praska, navodi Asošiejted pres.
Signal je pokazao neočekivano niske temperature i neobično izražen talas. Kada su astronomi pokušali da shvate zašto, najbolje objašnjenje bilo je da je neuhvatljiva tamna materija možda umešala prste.
Ako otkriće bude dokazano, biće to prva svojevrsna potvrda postojanja tamne materije, značajnog dela univerzuma za kojim naučnici tragaju decenijama.
Astronom sa Univerziteta Harvard Avi Loeb koji nije učestvovao u projektu, rekao je da "ovo otkriće, u slučaju da bude potvrđeno, zaslužuje dve Nobelove nagrade", ali je dodao da su za potvrdu otkrića potrebna nezavisna testiranja.