Neverovatno otkriće o drevnom gradu za koji niko nije znao
"Izgubljeni" meksički grad koji su izgradili rivali drevnih Asteka imao je gotovo jednak broj građevina kao Menhetn i bio je dom 100.000 ljudi, pokazalo je novo istraživanje.
Rasprostranjeni urbani centar Angamuko bio je deo imperije Taraski, indijanskog naroda nastanjenog na visokom vulkanskom platou na severu meksičke države Mičoakan.
U pitanju je velika civilizacija sa početka 16. veka, iz vremena pre nego što su stigli Evropljani izazivajući pustoš ratovima i bolestima. Na određenom području još žive potomci pomenute civilizacije.
Grad je otkriven "Lidar sistemom". Naučnici su, pomoću lasera, iz vazduha uspeli su da sklope 3D mapu grada blizu današnjeg grada Morelija u državi Mičoakan.
Istraživanje je pokazalo da je reč o gradu površine preko 16 kvadratnih kilometara koji čine piramide, hramovi, putevi i trgovi.
- Sama pomisao na to da je ovaj grad postojao u srcu Meksika sve ovo vreme, a da to niko nije znao, je neverovatna - ističe arheolog Kris Fišer.
Fišer je na osnovu napravljene mape procenio da je grad nastanjivalo 100.000 ljudi, u periodu između 100. i 1.350. godine.
- To je ogromno područje sa mnogo ljudi i mnogo građevina. Ako upotrebite matematiku, govorimo o 40.000 temelja, što je gotovo isti broj zgrada kao na Menhetnu.
Arheolozi su grad pronašli 2007. godine i pokušali da ga istraže na tradicionalan način, ali su ubrzo shvatili da će im u istraživanju proći 10 godina.
Istraživači su zatim upotrebili "Lidar tehniku" koja im je pomogla u otkrivanju detalja. Ona je pomogla arheolozima da početkom februara otkriju izgubljeni majanski grad u džungli regiona Peter u Gvatemali.