Spektakl na nebu posle 36 godina: Zašto je 31. januar poseban?
Redak astronomski događaj - "plavi, krvavi supermesec" - biće vidljiv u sredu, nakon 36 godina, s nekih delova Zemlje.
Događaj izaziva veliko uzbuđenje jer će 31. januara spojiti tri neobične lunarne pojave: supermesec, plavi Mesec i potpuno pomračenje Meseca.
Nažalost, Evropa nije među mestima s kojih će ovaj redak događaj biti vidljiv. U njemu će uživati ljudi u Severnoj Americi, Aziji, na Bliskom istoku, u Rusiji i Australiji.
"To je redak astronomski triplet", rekao je Keli Biti, urednik časopisa Sky and Telescope, prenosi Hina.
Ova pojava se javlja svake dve godine i osam meseci. Supermesec se javlja kada je Mesec najbliži Zemlji u svojoj orbiti. U toj tački, nazvanoj perigej, Mesec izgleda 14 odsto veći i 30 odsto sjajniji. Te dve pojave nisu toliko retke, ali u kombinaciji sa istovremenim pomračenjem Meseca nije ih bilo 36 godina.
Tokom pomračenja Mesec će skliznuti u Zemljinu senku, a beli disk će postupno poprimiti narandžastu ili crvenu boju. Tako će 'plavi' Mesec postati "krvav".
Poravnanje Sunca, Meseca i Zemlje trajaće sat i 16 minuta. U zapadnom delu SAD i Kanade biće vidljivo pre zore, a na Bliskom istoku, u istočnoj Rusiji, u Australiji i na Novom Zelandu uveče, kad Mesec izlazi.
Suprotno od pomračenja Sunca, pomračenje Meseca se može posmatrati golim okom.
"Bilo je mnogih supermeseca i pomračenja, ali retko je da se to dogodi sa plavim mesecom", kaže profesor fizike i astronomije na univerzitetu u Dejtona Biču.
"Poravnanje ta tri ciklusa, to je čudo koje treba pogledati", rekao je.
To se poslednji put dogodilo 30. decembra 1982. i tada je bilo vidljivo u Evropi, Africi i zapadnoj Aziji.