Neobične vazdušne luke: Čekanje među palmama
Izumeti avion nije ništa, sagraditi je već nešto, a njime leteti je sve! Čelične ptice na nebu odavno imaju etiketu najudobnijeg prevoznog sredstva. Ne samo da je ovakav način putovanja doživljaj sam po sebi, već su pojedini aerodormi i njihov izgled doprineli putnicima da steknu osećaj kao da su u raju čak i dok čekaju na terminalu.
Drveni plafon koji se nepravilno spušta i kao da "napada" ljude krasi Velington aerodrom na Novom Zelandu. Ono što je zanimljivo da ovaj dizajn nije napravljen samo u prostoru rezervisanom za putnike u biznis klasi već krasi uobičajenu čekaonicu. Dobio je naziv stena jer mnogi tvrde da kontroverzna dekoracija podseća na unutrašnjost praistorijske pećine.
Inspiracija za dizajn je pronađena u geološkoj i mitološkoj prošlosti ove obale. Maorske legende kažu da je nekada davno ovo prostranstvo krasilo džinovsko jezero koje je bilo dom mitoloških bića taninjha nazvanih Ngake i Vhataitai. Oni su izgledom podsećali na zmajeve u moru.
Male džungle
Sve više arhitekata i dizajnera teže ka zelenom načinu gradnje. U poslednje vreme na internetu je moglo da se vidi mnogo ideja i projekata za ulepšavanje aerodroma od londonskog do onih na Tajvanu. Svi nacrti pokazuju da unutar terminala treba da postoje travnate površine i parkovi, pa čak i delovi koji podsećaju na džunglu. Da li će ovakve avio luke u skorijoj budućnosti nići negde još nije poznato.
Ngake se osećao zatočen u jezeru, pa je jednog dana krenuo da menja reljef, probija brda i tako stigne u veliki okean. Vhataitai je odlučio da sledi Ngakea, ali je prolaz kojim je krenuo vremenom presušio. Nastao je zemljotres koji je izdigao njegovo beživotno telo van vode i ostavio ga na suncu, pa je od njegovog trupa navodno nastala današnja obala.
Aerodromi su uglavnom poligoni za raznovrsnu rasvetu. Većina njih svetli poput Las Vegasa, ali ne mogu svi da se pohvale prirodnim osvetljenjem. Kineska avio-luka Šenzen je toliko nesvakidašnja da putnike ostavlja bez daha. Čitav aerodrom je izgrađen tako da podseća na prizemljenu letelicu. Krov je napravljen od čelika i šestougaonih stakala koji glume prirodne svetlarnike. Masivni potporni beli stubovi nisu jedina atrakcija, ventilacioni otvori su zamaskirani tako da izgledaju kao nepravilni panjevi.
Poznato je da u Emiratima sve mora da bude pompezno i da odiše luksuzom. Takva je i dekoracija Internacionalnog aerodroma u Dubaiju. Na prvi pogled deluje kao glamurozni tržni centar, a ono što ga izdvaja od drugih je šetalište unutar terminala koje okružuje aleja džinovskih palmi.
Titulu jednog od najružnijih aerodroma zahvaljujući zluradim komentarima nosi Hartsfild-Džekson Internacionalna avio luka u Atlanti. Ipak, ove tvrdnje su daleko od istine. Iako je jedan od prometnijih, zli jezici ga na društvenim mrežama često opanjkavaju. Smatraju da sama zgrada u kojoj je smešten i nije toliko neprivlačna, ali ističu da ih unutrašnjost koja podseća na kružni tržni centar užasava.
Većina pak smatra da je aerodrom u Atlanti jedan od najlepših i nesvakidašnjih zbog velikog broja kafića, posađenog drveća koje je "razbacano"u saksijama unaokolo i centralne dekoracija tj. skeleta dinosaurusa koji je ujedno i "čuvar" vazdušne luke.
Anubis ispraća avione
Pre nekoliko godina Amerikanci su iskalili svoj gnev na društvenim mrežama kada je pristigla neobična dekoracija za aerodrom u Denveru. U pitanju je bila kolosalna statua Anubisa (egipatskog boga mtvih i vodiča kroz zagrobni život) koja je bila postavljena u čast izložbe o faraonu Tutankamonu. Sujeverni građani su ovaj čin okarakterisali kao loš i siguran predznak da će se dogoditi neka tragedija. Anubis, visok skoro tri sprata, ipak nije odlučio da nekog povede u podzemlje i ubrzo nakon što se izložba završila uklonjen je iz aero luke.