"Rupa" u Velikoj piramidi čuva nešto veliko (FOTO)
Misteriozna ogromna šupljina, dužine preko 30 metara, koja je otkrivena u Velikoj piramidi u Gizi, mogla bi da čuva gvozdeni tron napravljen od rude meteora.
Arheolozi smatraju da je tron postavljen u piramidi kako bi pomogao faraonu na njegovom putu u sledeći život, piše Dejli mejl.
Ogromna šupljina otkrivena je početkom novembra 2017. u sklopu projekta skeniranja piramida pomoću radiografije i 3D rekonstrukcije, ali arheolozima još nije jasno čemu je taj prostor služio.
Šupljina je oblika hodnika i moguće je da se još pruža u visinu unutar piramide.
Keopsova piramida, napravljena oko 2550. godine pre Hrista, jedan je od najvećih i najkompleksnijih spomenika u istoriji arhitekture.
Ima tri poznate unutrašnje prostorije, kojima je moguće pristupiti kroz uske tunele, od kojih se jedan, pre dolaska u kraljičinu pogrebnu komoru, iznenada naglo širi i diže kako bi formirao tzv. Veliku galeriju koja vodi do kraljeve komore.
- Novootkrivena prostorija nalazi se iznad galerije, ali nema praktičnu funkciju "smanjenja težine" nad njom, jer je krov galerije već građen posebnom tehnikom upravo zbog toga - kaže Đulio Malji direktor Odeljenja matematike i profesor arheoastronomije na Politekniko di Milano.
Une cavité inconnue de 30 mètres de long découverte dans la pyramide de #Kheops par #ScanPyramids!!! @MehdiTayoubi https://t.co/WFy0qNsQzk — Bernadette Arnaud (@NarudaaArnaud) November 2, 2017
On dodaje da se posmatranjem trona kraljice Heteferes, koji je pronađen u komadima i kasnije rekonstruisan, može pretpostaviti kako bi taj tron trebalo da izgleda.
Radi se o niskom stočiću od kedrovine prekrivenim zlatom i keramikom. Keopsov tron bi mogao da bude sličan tom, samo prekriven i tankim gvozdenim pločama.
- Postoji moguća interpretacija, koja se dobro slaže s onim što znamo o egipastkim pogrebnim religioznim običajima navedenim u drevnim zapisima. U tim zapisima se navodi da će faraon, pre nego što dosegne zvezde severa, morati da prođe kroz "vrata neba" i sedne u svoj "gvozdeni tron" - kaže Malji.
“Jasno je da to ne bi bilo liveno, već meteorsko gvožđe, koje je palo s neba u obliku gvozdenih meteora (koje je specifično po tome što sadrži visok postotak nikla), baš kao što se i spominje u zapisima”, kažu naučnici.
Egipćani su koristili meteorsko gvožđe za izradu predmeta dizajniranih posebno za faraona, uključujući i poznati Tutankamonov bodež.