I 2018. je godina psa - treba li da je se plašimo?
Prema kineskom zodijaku nova 2018. je godina psa, a Kinezi veruju da godine kopiraju osobine i karakterne crte životinja po kojima nose ime, kao i da se istorija ponavlja.
Stoga događaji u novoj godini mogu biti i dobri, ali i izuzetno zabrinjavajući. Godine psa su pune promena i sjajnih događaja — jer ova životinja ne voli da sedi na jednom mestu.
Ispostavilo se da su ove godine donele niz tragedija, ali i pozitivnih dešavanja.
1934. Hitler došao na vlast
Jedan od najvećih zlikovaca i zločinaca u istoriji čovečanstva došao je na vlast u Nemačkoj. Po Hitlerovom naređenju izvršeni su brojni zločini protiv čovečnosti, uključujući i genocid i masovni holokaust. Nakon što su 30 aprila 1945. sovjetske trupe ušle u Berlin, prema zvaničnim podacima, nakon što je prvo ubio svog psa, Hitler i njegova supruga Eva Braun počinili su samoubistvo.
1946. Hladni rat
Vinston Čerčil, tada već bivši britanski premijer, održao je 5. marta 1946. godine govor na Vestminster koledžu u Fultonu, SAD, u kojem je prvi put upotrebio termin „gvozdena zavesa“. Od tada pa sve do 1991, SSSR i zapadne zemlje bile su u stanju Hladnog rata. U današnje vreme mnogi istoričari i političari veruju da Hladni rat između Rusije i SAD i dalje traje.
Prva sednica GS UN - Nakon završetka Drugog svetskog rata, 50 zemalja stvorile su Ujedinjene nacije (UN) kako bi održale mir i harmoniju između zemalja. Šest meseci kasnije, 10. januara 1946. godine, predstavnici svih zemalja učesnica sastali su se prvi put na sednici Generalne skupštine UN.
1958.Nobelova nagrada za Pasternaka
Pesnik Boris Pasternak je nominovan za Nobelovu nagradu i tako postao drugi čovek sa prostora SSSR-a koji je postao nobelovac, nakon pisca Ivana Bunjina. Svoj najpoznatiji prozni rad „Doktor Živago“ pisao je 10 godina, od 1945. do 1955. Odmah nakon dodele nagrade Pasternaku, u SSSR-u je počeo progon pesnika. Kao rezultat svega, iste godine Pasternak se dobrovoljno odrekao Nobelove nagrade.
Pojava nagrade "Gremi" - Američka asocijacija za audio-produkciju 14. marta 1958. godine ustanovila je nagradu za posebna muzička dostignuća, "Gremi". Najpoznatiji dobitnici nagrade "Gremi" su Majkl Džekson, Barbara Strejsend, Bijonse i drugi.
1970. Nobelova nagrada za Aleksandra Solženjicina
Poznati ruski pisac je dobio Nobelovu nagradu "za prirodnu moć podstaknutu tradicijom velike ruske literature". Međutim, kad je 1964. Hruščov penzionisan, a trend destaljinizacije prestao, Solženjicin nije bio potreban sovjetskim vlastima. Zbog toga je 1974. godine pisac bio prinuđen da emigrira. Zanimljivo je da se vratio u domovinu takođe u godini psa, 1994.
"Boing 747" - prvi interkontinentalni putnički avion na svetu "Boing 747" napravljen je u SAD. Od momenta pojave pa sve do 2005. bio je bio najveći, najteži i najprodavaniji putnički avion. Godišnje se iz celog sveta primi porudžbina za hiljade kopija "Boinga 747".
1982. Smrt Leonida Brežnjeva
Nakon duge vladavine 10. novembra 1982. umro je Leonid Brežnjev, generalni sekretar Centralnog komiteta KPSS. Bio je na čelu SSSR-a 18 godina, a ostaće upamćen kao najmirniji generalni sekretar. Njegovo vreme će biti zapamćeno kao period bez ratova i represija, ali sa procvatom korupcije.
Andrej Tarkovski zauvek napustio SSSR - U martu 1982. čuveni sovjetski reditelj Andrej Tarkovski potpisuje sa italijanskim kolegama ugovor o snimanju filma "Nostalgija". Tarkovski odmah nakon toga odlazi u Italiju, gde je i umro 1986.
Nastao "smajli" - Skot Falman, profesor Karnegi univerziteta Melon u Pitsburgu je 19. septembra 1982. prvi predložio niz karaktera: dve tačke, crtica i zatvorena zagrada - :-) - kao simbol osmeha. Ovo je označilo početak razvoja grafičkih emotikona.
1994. Početak Prvog čečenskog rata
U decembru 1994. godine ruske snage ušle su u Čečeniju kako bi ugušile ustanak lokalnih paravojnih formacija. Prvi čečenski rat je zajedničko ime za sve borbe vođene devedesetih. Konflikt u Čečeniji trajao je sve do 2000. godine (posle Prvog počeo je i Drugi čečenski rat). Stradalo je više desetina hiljada civila, vojnika, policajaca, novinara i političara.
2006. Pogubljenje Sadama Huseina
Nekoliko minuta pre početka velikog muslimanskog praznika Kurban-Bajrama u Iraku je 30. decembra 2006. pogubljen jedan od najkontroverznijih vladara 20. veka Sadam Husein, navodi Sputniknews.com. Bio je predsednik Iraka od 1979. do 2003.
Stvaranje mreže "Vkontakte" - programer iz Sankt Peterburga Pavel Durov stvorio je najpopularniju i trenutno najveću društvenu mrežu u Rusiji, "VKontakte". Poznat i kao "Ruski Fejsbuk", mreža je prošle godine imala skoro pola milijarde registrovanih korisnika.