Naučnici otkrili zabranjene Isusove spise
Kopija jeretičkog biblijskog teksta za koji se tvrdi da opisuje razgovor između Isusa i njegovog brata Jakova otkrivena je u svom najstarijem poznatom obliku.
Zabranjeni spis, nazvan "Prvo otkrivenje po Jakovu", nije postao deo dvadesetsedmotomnog Novog zaveta, nastalog 367. godine, već je bio deo gnostičkih knjiga otkrivenih u Egiptu 1945. godine.
Sve knjige su bile napisane na koptskom jeziku, iako je njihov originalni rukopis najverovatnije bio na grčkom, prenosi B92.
- Nikada nismo sumnjali da su delovi "Prvog otkrivenja po Jakovu" na grčkom preživeli do danas - ističe profesor Džefri Smit sa Univerziteta Teksasa iz Ostina, koji je sa svojim kolegom Brentom Landauom spis pronašao u biblioteci "Nag Hamadi" na Univerzitetu u Oksfordu.
- Tekst na grčkom, najverovatnije napisan u 5. ili 6. veku, značajan je zbog toga što ukazuje na to da su hrišćani u to vreme čitali i proučavali nekanonske spise mnogo pre nego što su ih crkveni oci proglasili jeretičkim - rekao je Smit u izjavi za "Njuzvik".
Tekst sadrži Isusova učenja kojima je podučavao brata Jakova, kao što su saznanja o raju, ali i o budućim događajima, među kojima je i Jakovljeva smrt.
Profesor Landau objašnjava da je tekst podeljen na slogove, što je redak slučaj kod starih spisa.
To naučnike navodi na zaključak da je spis korišćen za podučavanje čitanja i pisanja.
1st known #Greek fragments of the First Apocalypse of James, known as a #NagHammadi gospel, found among Oxyrhynchus Papyri, https://t.co/ldC6Dl1Ac5 pic.twitter.com/FAVIEdDyUr — Archaeology & Arts (@archaiologia_en) November 20, 2017