Četvrtak 28. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 22.10.2017.
22:09
Dojče vele A

Nemački naučnici: Naše otkriće promeniće ljudsku istoriju

Nemački paleontolozi su, prosejavajući šljunak i pesak na mestu nekadašnjeg korita Rajne blizu grada Epelshajma, otkrili 9,7 miliona godina stare fosilizovane zube, što bi, po njihovom mišljenju, moglo da izmeni istoriju čovečanstva kakvu znamo.

wikipedia.org/Mpinedag
Rekonstrukcija tela ženskog primata nazvanog Lusi, pronađenog 1974. godine

Fosili zuba slični su onima koje su pripadale australopitekusu farensisu, tačnije 3,2 miliona starom kosturu ženskog primata koji se povezuje s ljudima, nazvanom Lusi, koji je 1974. pronašao paleontolog Donald Johanson u naučnoj ekspediciji na Hadaru u severnoj Etiopiji.

Istraživanja objavljena na fosilnim ostacima Lusi pokazala su da se njena vrsta već naveliko kretala uspravno, na dve noge, da je imala vrlo razvijeno telo, ali tamo gde se očekivao najveći napredak, nije ga bilo. Naime, Lusi je imala izrazito malu glavu, što znači da se ni lobanja ni mozak nisu značajnije razvili.

Međutim, fosili zuba otkriveni u Epelshajmu ne podsećaju ni na koju drugu vrstu otkrivenu u Evropi ili Aziji. 

Naučnici su navodno bili toliko uzbuđeni i zbunjeni otkrićem da su se suzdržali od bilo kakve objave poslednjih godinu dana, piše "Dojče vele". 

- Očigledno je reč o zubima majmuna. Vrlo su slični zubima i kostima otkrivenim u Africi, koji su oko četiri do pet miliona godina mlađi od fosila otkrivenih u Epelshajmu. Ponalazak je za nas izuzetna sreća, ali i velika misterija - rekao je direktor Prirodnjačkog muzeja u Majncu, Herbert Luc.

Na konferenciji za novinare na kojoj je objavljena informacija, gradonačelnik Majnca rekao je da ne želi da previše dramatizuje, ali da smatra da bi otkriće nemačkih paleontologa moglo da utiče na izmene u dosad poznatim podacima o istoriji čovečanstva.

Lokalni arheolog Aksel fon Berg izjavio je da, uprkos brojnim fosilnim dokazima o postojanju velikih majmuna u celoj Evropi pre više miliona godina, nema potvrđenih slučajeva pronalaska fosila hominina, plemena porodice hominine koja obuhvata samo vrste čoveka (homo), šimpanze (pan) i njihove izumrle pretke. Članovi tog tribusa zovu se hominini.

S obzirom na to da je analiza fosila tek počela, pred naučnicima je "pravi posao" koji će omogućiti potpuno otkriće misterije, kazao je dr Luc. 

Naučnici se slažu da su se moderni ljudski preci razvili u istočnoj Africi negde pre 400.000. i 200.000 godina, nakon čega su se, pre 70.000 godina, raširili svuda po svetu. 

Fosili zuba pronađenih u Nemačkoj biće izloženi u Prirodnjačkom muzeju u Majncu. 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online