Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 17.10.2017.
15:40
Vestionline, b92.net A

VIDEO: Procurili snimci iz tajnog trezora u planini

U jednoj od planina u Švajcarskoj nalazi se bunker, pretvoren u trezor, u kome kompanija Ksapo čuva bitkoine svojih kupaca. A koliko su sigurni uprkos svim bezbednosnim merama koje imaju u Švajcarskoj?

youtube.com/Quartz
Tačna lokacija ovog trezora je tajna: Ulaz u bunker

- Mi smo napadnuti 24 sata dnevno. Ovo nije trka. To je šahovska igra. Nikada se ne možete opustiti i morate razmišljati o sledećem pokretu protivnika - rekao je čovek iz Deltalisa.

To zapravo nije običan trezor, on se nalazi u švajcarskom vojnom bunkeru koji je smešten u planini. Precizna lokacija je tajna, a pristup ograničen sigurnosnim merama.

Kolika je vrednost bitkoina koji se tamo čuvaju takođe je tajna, a vodič koji prevozi kupce kaže da ljudi dolaze po kriptovalute koje vrede "milione" . 

Možda je čudno da kriptovaluti treba skladištenje i čuvanje, ali kao i vaše vredne fotografije, čak je i kriptovalutama potrebna neka vrsta materijalnog skladištenja. 

Bitkoin sada zapravo i ne čuva stvarne bitkoin jedinice. Tehnički, ono što se čuva jesu lični kriptografski ključevi, koji omogućavaju pristup novčićima koji se čuvaju na bitkoin mreži. Sticanje neovlašćenog pristupa nečijim privatnim ključevima je slično kao neovlašćen pristup zlatnim polugama 

Međutim, postoje hakerske priče o onima koji pronalaze svoj put kroz čak i najbolje zaštićene račune, a ironija je to što metode, koje se koriste za zaštitu kriptovaluta, koriste i banke. Ako neko dobije svoj privatni ključ, nema načina da se novac vrati ili refundira. Zato su firme koje čuvaju bitkoin, kao što je Ksapo, sočne mete za hakere, pa upravo zbog toga i zahteva paranoičan nivo sigurnosti.

U blizini ovog trezora, kada se siđe sa auto-puta, nalaze se pašnjaci i čudne planine. Nekoliko minuta kasnije se stiže u podnožje planine, koja je odvojena samo kapijom od tri metra. 

Objekat je pod okom kompanije Deltalis, koja upravlja podacima od 10.000 kvadratnih metara koji su sada smešteni u ovom bunkeru. Svaki klijent kome je potrebna sigurna zaštita smešta svoje servere u rupe duboke 320 metara, koje se nalaze u ovoj planini. 


Ovaj objekat je izgradila švajcarska vojska 1947. godine, a služio je kao skriveno mesto za vojsku tokom Hladnog rata. Unutrašnjost i zidovi su prekriveni detaljnim mapama, a radio-prijemnici služe kao podsetnici na ovu vojnu prošlost.

Ulaz u bunker predstavlja betonska fasada koja se spušta sa planine. Ulazak je kao u bilo koju poslovnu zgradu, s tim što mora da se ostavi i otisak prstiju. Nakon toga se prolazi kroz "čovek-zamku" - koja izgleda kao staklena telefonska kabina koja štiti od metaka i u kojoj svako ko dođe u trezor bude zatvoren dok operater ne otvori vrata na suprotnoj strani. 

youtube.com/Quartz
Unutrašnjost trezora

Onda vas dočekuju čelična vrata i hodnik dugačak oko 100 metara, gde su na kraju opet dvoje čeličnih vrata, za koja kažu da mogu da prežive nuklearnu eksploziju. Toliko su teška da čovek svojom snagom ne može da ih zatvori. 

Tu je Ksapov privatni "apartman", do koga se dolazi kroz još jednu "čovek-zamku", a unutra je prostor veličine jednog štališta sa sistemom za hlađenje, a fotografisanje naravno nije dozvoljeno. 

Apartman poseduje i "preteći model", kao računarski sigurnosni žargon, što predstavlja zaštitu od napada "dobro finansiranih terorističkih grupa ili hakera". 

U apartmanu ima još dva dela: prvi vodi u sobu operatera, a druga u "hladnu sobu". Hladna soba je okružena čeličnim pločama i formira kavez: pregradu koja štiti od mogućih elektromagnetnih impulsa i napada koji bi mogli da izbrišu podatke - a samim tim i ključeve za bitkoin koji je uskladišten u sobi. Za digitalne resurse kao što su bitkoin, deblji zidovi i tajna lokacija nisu dovoljni. Treba osigurati zaštitu protiv nevidljivih načina napada kao EMP bombe. 


U hladnu sobu ne ulazi apsolutno niko, čak ni operater. Vrata su zapečaćena trakom kao da se radi o mestu zločina. U ovoj sobi je hardver, koji nikada nije povezan na internet, a koristi se za potpisivanje bitkoin transakcija koje se može izvršiti i van mreže. 

Operater hardveru pristupa uz pomoć "specijalnih kablova", a zatim šalje šifrovane podatke na hardver za potpisivanje. A na kraju, pre nego što se transakcija odobri, moraju da se izvrše još dva postupka, u druga dva trezora koja se nalaze na odvojenim kontinentima.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2024 © - vesti online