Srbin u SAD drži predavanja o tome kako postati alfa mužjak
Šta nekog muškarca čini alfom? Možda samopouzdanje, uspeh na profesionalnom planu, snaga, šarm? Ili smo svi u zabludi?
"Bio sam veoma smotan"
Ideja o tome da postoje alfa muškarci koji u društvu dominiraju u odnosu na takozvane beta muškarce utkana je duboko u pore društva. Nju zagovara i "naše gore list" Stefan Đorđević, nekadašnji stažista u NASA, a sada predavač na onlajn kursu o međuljudskim odnosima pod naslovom: "Kako prići ženama: Efikasni načini da postanete alfa".
On veruje da je proučavanje ženskog ponašanja "nauka, baš kao biologija i fizika" i otkrio je da je u poslednje četiri godine bio na 150 ljubavnih sastanaka.
- Kurs je namenjen onima koji su stidljivi, nespretni ili čudni na neki način. Ja sam bio veoma stidljiv i smotan, dok nisam naučio tajne javnog govora i žensko-muškog razgovora - kaže Đorđević.
Većinu njegovih klijenata čine usamljeni muškarci, koji imaju između 18 i 27 godina. Svi oni veruju da mogu postati "alfa mužjaci" i promeniti svoj život.
Nedostatak Stefanovog kursa, piše "Indipendent", jeste taj što on potencira da postoji samo jedan način za osvajanje žena i da je samopouzdanje sve što je potrebno da bi neko bio alfa.
Istraživanja pokazuju da je društvena dominacija ono što muškarce vezuje za ideju o alfa mužjaku i to više nego bilo šta drugo.
- Istraživanja su pokazala da muškarac koji je dominantan u društvu najbolje prolazi sa ženama i da kod drugih muškaraca izaziva osećaj niže vrednosti - smatra klinički psiholog dr Vinita Mehta.
To je potvrdila i jedna od najranijih studija o vezi između dominacije i privlačnosti sprovedena 1987. godine. Dakle, crno-bela ideja o alfa i beta muškarcima ne pije vodu, jer je muškost zapravo multidimenzionalna, kao što su i ljudi generalno.
- Najatraktivniji muškarac ima razne osobine koje, pored samopouzdanja, uključuju ljubaznost, posedovanje određenih veština i dobru reputaciju u društvu - kaže Mehta.