Neverovatno: Tečnost se kreće suprotno od smera u kom je gurnuta
Profesor Piter Engels i i njegove kolege sa Univerziteta u Vašingtonu stvorili su tečnost sa "negativnom masom", prenosi BBC.
U svakodnevnom svetu, predmeti se, kada ih gurnete, pomeraju u istom pravcu u kojem se vrši sila. Ovu vezu opisuje drugi Njutnov zakon. Međutim, u teoriji, materija može da ima negativnu masu u istom smislu u kojem električni naboj može da bude pozitivan i negativan.
Engles i njegov tim ohladili su atome rubidijuma gotovo do temperature apsolutne nule (minus 273 stepena Celzijusovih), stvarajući ono što je poznato kao Boze-Ajnštajnov kondenzat.
Čestice se u ovom stanju pomeraju izuzetno sporo, prateći obrasce koje predviđa kvantna mehanika, i ponašajući se poput talasa. Oni se takođe sinhronizuju i pomeraju zajedno, stvarajući takozvanu "supertečnost", koja teče bez gubitka energije.
Da bi stvorili uslove za negativnu masu, naučnici su laserima zarobili atome rubidijuma i pomerali ih napred-nazad, menjajući njihov spin. Kada su atomi oslobođeni iz laserske zamke, proširili su se, dok su neki od njih dobili negativnu masu.
- Kada gurnete predmet sa negativnom masom, on ubrzava prema vama. Izgledalo je kao da je rubidijum udario u nevidljivi zid - rekao je Majkl Forbs, profesor fizike na Univerzitetu u Vašingtonu.
- Ono što je tako važno u ovom eksperimentu je što smo uspeli da uspostavimo kontrolu nad ovim fenomenom bez ikakvih drugih komplikacija - dodao je.
Ova tehnika biće korišćena za sticanje boljeg uvida u prirodu negativne mase, kao i ispitivanje potencijalnih veza između negativne mase i različitih fenomena u kosmosu, poput neutronskih zvezda, crnih rupa i tamne energije.