"Vodeni medved" uskoro na Marsu
Bića sa osam nogu spremna su za svemirsko putovanje. Odredište je Mars, tačnije njegov mesec Fobos. Prva zemaljska bića koja putuju dalje od Meseca biće smešteni u kutijici od titanijuma. U 30 epruveta biće deset oblika života sa Zemlje: praživotinje, gljivice, biljke i pravi složeni organizmi.
Među njima se nalazi i tardigrada. Njena mikroskopska veličina neodražava pravu sliku koja bi se na prvi pogled mogla steći o ovoj životinjici. Tardigrada, ili kako je neki zovu, vodeni medved se hrani račićima, travom i bakterijama. Ništa neobično.
Ali takav mali stvor je sposoban da preživi ono što nijedna ili skoro nijedna druga životinja ne bi uspela.
Ovaj doslovno neuništivi organizam u stanju je da preživi vakum, pritisak od 6000 atmosfera, ali mu isto tako ne smetaju visoke i niske temperature. Verovali ili ne u stanju je da podnese vrelinu od 150 celzijusovih stepeni iznad i 200 celzijusovih stepeni ispod nule.
Čovek na primer ne može da preživi radijaciju od 10 greja ali se zato vodeni medved oporavi posle zračenja od neverovatnih 5000 greja. Samo ime kaže da je ovoj životinjici prirodno stanište voda, ali je sposobna da preživi sušu od deset godina. Jedna kap je dovoljna da je vrati u život.
U neverovatnom svemirskom ekksperimentu Evropske svemirske agencije kolonija tardigrada bila je neprekidno izložena vrelini, hladnoći, vakuumu i zračenju u otvorenom svemuru punih deset dana. Nakon što je vraćena na Zemlju i dodana im je voda, u koloniji ih je oživelo 68 posto.
Brod sa ovim neobičnim stvorenjem trebalo bi da poleti ka Marsu 2011. godine.