Revolucija: Paradajz koji se uzgaja u urinu
Neobičan eksperiment u Nemačkoj svemirskoj agenciji (ISS) sa uzgojem paradajza u urinu istražio je jedan nemački novinar.
Nije ukusan, ali...
U nastavku su delove priče novinara Bi-Bi-Si-ja Ričarda Holinghama.
"U kancelariji Jensa Hauslagea, biljnog fiziologa u Nemačkoj svemirskoj agenciji (DLR) blizu Kelna, raste paradajz iz akvarijuma sa urinom. Probao sam jedan, i iako mu je kožica pomalo žilava, a ukus pomalo gorak, bio je potpuno jestiv".
"Međutim, to što nije ukusan ne iznenađuje, jer ih uzgaja posebno kako bi uspevale u svemiru. Ovaj rezervoar s urinom, cevima i biljkama, prototip je koji bi trebalo da omogućiti uzgoj paradajza na Mesecu ili Marsu, jer se gotovo sva hrana, osim nekoliko listova salate i kupusa iz hidroponske otopine, doprema teretnim brodovima sa Zemlje.
Interesantno je da je većina vode na ISS-u urin astronauta, recikliran složenim sistemom procesuiranja, uz znoj i otpadnu tečnost preostalu nakon pranja. Ako će ljudi ikada živeti duže vreme na Marsu ili Mesecu, trebaće im samoodrživa zaliha hrane.
Možda nam zatreba jednog dana...
Na Zemlji postoje prirodni zatvoreni kružni sistem sa biljkama i životinjama u kojem se proizvode kiseonik i hrana, a rastvaraju otpadne materije, i bez kojih je nemoguće živeti. U njegovoj prostoriji sve je puno epruveta i isprepleteno cevima punim veštačkog urina, ili onoga dobijenog od dobrovoljaca.
U središtu sobe nalaze se bačve s velikim cevima koje mogu obraditi urin od jedne pa sve do šest osoba na dan, u zavisnosti od veličine, a sadrže rupičasti kamen plavac u kojem se nalaze bakterije koje pretvaraju amonijak u nitrite i nitratne soli.
Ovo je laboratorijska verzija prirodnog ciklusa iz zemlje i vode na planetu. Kao i urin, taj se zatvoreni biološki sistem može koristiti za procesuiranje ostataka hrane. U prostoriji začudo nema neprijatnog mirisa, jer su procesi degradacije i delovanje bakterija vrlo brzi".
"Nakon razvitka te tehnologije u laboratoriji, DLR-ov tim sada je šalje u svemir. Kasnije ove godine lansiraće Eu:CROPIS satelit (Euglena i kombinirana regenerativna organska proizvodnja hrane u svemiru) sa dva mala staklenika sa semenkama paradajza, sintetičkim urinom i bakterijskim kolonijama u raketi SpaceX Falcon 9.
U budućnosti se ništa neće bacati
Ta će letelica simulirati gravitaciju na Mesecu i Marsu, a zelena alga euglena i urin pomagaće procesu proizvodnje hrane, kiseonika, ugljen-dioksida i navodnjavanja, a biće to prvi put da se u svemir poslao sistem za uzgoj biljaka.
Fekalije, s druge strane, nisu toliko korisne i na ISS-u se pakuju za spaljivanje, ali mogu poslužiti i kao gnojivo, samo što mogu sadržavati i opasne patogene.
Međutim, vrlo je verovatno da se ništa u budućim kolonijama na Marsu ili Mesecu neće bacati, već će se sve reciklirati. Postoji jedan manji problem - ne bismo trebali da očekujemo da će hrana uzgojena u svemiru biti posebno ukusna", zaključuje Holingam.