U ovoj kući strave su ljudi mučeni i surovo ubijani, a sada se useljava biznismen
"Kuća užasa" koja je postala poznata tokom Drugog svetskog rata, a mogla se videti u filmu Šindlerova lista, gde je nacistitički krvnik Amon Got ubijao Jevreje sa balkona i najstrašnije ih mučio, nalazi se u centru pažnje nakon što je otkriveno da će biti restauirana i pretvorena u luksuznu vilu.
Sadista Got je upravljao vilom svojom čeličnom rukom, mučeći Jevreje u određenim prostorijama.
Prema pričama, on je čak jednu služavku izbo nožem jer nije postavila dovoljno tanjira za sto, jednog dečaka je upucao jer je izašao iz sobe bez pitanja, a na jednog čoveka pustio je svoje pse da ga rastrgnu.
U filmu o Šindlerovoj listi može se videti kako Ralf Fajns, koji glumi upravo Gota, puca na Jevreje sa balkona ove vile, koja se nalazi nedaleko od koncentracionog logora Krakov-Plaszov.
Vilu je prošle godine kupio preduzetnik Artur Niemiski i sada je preuređuje za svoju porodicu.
Prema pisanju nemačkih medija on smatra da je time naneo uvredu bilo kome, ali je takođe odbio ponudu Britanske Holokaust fondacije da se od kuće napravi memorijalni centar.
Brojni preživeli Jevreji ovu novost teško su podneli, a među njima je i Gotova služavka Helen Jonas Rozensvig.
- Ovo je uvreda za sve ubijene u toj kući. Ja sam bila njegov zatvorenik i želim da svet zna šta se tamo dešavalo. On nije mogao da započne doručak dok ne ubije bar jednu osobu. Sa svojim ljubavnicama uživao i bahatio se, dok se u isto vreme iživljavao nad nama i mučki nas ubijao. Ja sam služila na svim slavljiva SS vojnika i videla koliko iz zabavlja mučenje nedužnih ljudi. Hranila sam njegove pse koji bi na jedan njegov pogled ili reč bukvalno kidali meso sa onih koji bi mu u datom momentu zasmetali. Jednom sam ga zatekla kako stoji na prozoru i gleda zatvorenike kako se spremaju za težak fizički posao ispred njegove kuće. Rekao mi je "pogledaj te svinje, ako uskoro ne počnu da rade, sve ću ih pobiti" - priseća se Helen.
Većina Gotovih zatvorenika i služavki bili su smešteni u podrumu, a tu sada Niemiski planira da napravi vinski podrum, piše Dejli mejl.
Got je uhapšen nakon rata 1946. godine i suđeno mu je u Poljskoj.
Optužen je za mnoga najgora dela i obešen deset dana nakon izricanja presude.
- Svestan sam šta se sve dešavalo u ovoj kući i ne znam hoću li moći mirno da spavam, ali mislim da neće biti problema. I druge kuće u ovoj ulici su takođe bile okupirane od strane oficira iz logora i tamo su vršena zlodela takođe. Moramo jednom završiti sa prošlošću - zaključuje Niemiski.
Međutim, dosta Jevreja dolazi na ovo mesto u sklopu Holokaust ture, kako bi odali počast svojim nastradalim sunarodnicima i jevrejska zajednica teško je podnela renovaciju kuće, smatrajući to kao "nepravedno brisanje prošlosti i užasa koji nikada ne smeju biti zaboravljeni".