Zašto je februar najkraći mesec u godini?
Uveliko smo zakoračili u februar, najkraći mesec u godini. A da li vas zanima zašto je to baš tako?
Džo Henson, voditelj emisije "It’s Okay To Be Smart", objasnio je u jednoj epizodi zbog čega je februar jedini mesec koji ima 28, ili svake prestupne godine 29 dana.
Romul, prema legendi jedan od osnivača Rima, koji je vladao od 753. do 715. godine pre nove ere, imao je pred sobom jedan problem. Sa sve većim brojem festivala, gozbi, različitih vojnih ceremonija i religioznih proslava, Romulu je bio potreban kalendar kako bi sve organizovao.
Tako su i Rimljani prihvatili lunarni kalendar. Kod Rimljana je on imao svega deset meseci, počinjao je martom, a završavao se decembrom. Problem sa tim je bio što je godina imala manje 61,25 dana, pa su Rimljani računali Novu godinu od punog meseca pre prolećne ravnodnevice.
Drugi kralj Rima, Numa Pompilije, promenio je ovaj sistem. Parni brojevi su predstavljali lošu sreću, pa je Numa uklonio po jedan dan svakog meseca koji je imao 30 dana. On je takođe želeo da se njegov kalendar podudara sa svih 12 lunarnih ciklusa, što je bilo 354 dana. Pošto je i to bio paran broj, Numa je zaokružio broj dana na 355.
Preostale dane je podelio na dva meseca (januar i februar) i postavio ih na kraj godine. Tako je februar dobio 28 dana, što jeste bio paran broj, ali, pošto je bio mesec posvećen duhovnom pročišćavanju, Rimljanima nije smetalo.
Nijedan od ova dva kalendara se, prema većini karakteristika, ne poklapa sa današnjim.