Nevreme ih nateralo da skrenu sa puta, a onda su otrkili nešto neverovatno
Jedan fotograf je slučajno snimio amazonsko pleme koje još nije uspostavilo kontakt s civilizacijom pošto je njegov helikopter morao da skrene s redovne rute da bi izbegao oluju.
Neplanirano je preleteo iznad nepoznatog plemena i njihove dugačke kolibe.
- Zgrabio sam fotoaparat i počeo da slikam - kaže brazilski fotograf Rikardo Stakert.
- Nisam imao puno vremena da zamišljam šta se događa.
Fotógrafo Ricardo Stuckert capta imágenes de una tribu en #Brasil, cerca de la frontera con #Perú.
Vía: @bbcbrasil. pic.twitter.com/VSsV4otcjV — Emisoras Unidas (@EmisorasUnidas) December 23, 2016
Bio je to srećan trenutak za Stakerta. Primetio je građevinu dok je bio u Akreu, saveznoj državi u blizini granice s Peruom, i to baš dok je išao da fotografiše pleme urođenika s kojim je uspostavljen kontakt.
Tokom povratnog leta, 18. decembra, uspeo je da napravi još očaravajućih fotografija koje nude uvid u živote izolvanog plemena. Brazil ima oko 80 takvih grupa, ali njihovo postojanje je pod sve većom pretnjom ilegalnih drvoseča, rudara i krijumčara droge.
Stakerta je posebno impresionirala boja na telu jednog od muškaraca, za koju smatra da je kamuflaža.
- Kada je hladno mi na sebe stavimo odeću. Oni stave tu boju da bi se zaštitili - rekao je.
- Pomislio sam u sebi: Moraš da fotografišeš ovo, mora biti sačuvano - ispričao je fotograf.
Bolje za njih da ostanu izolovani
U državi Akre žive tri izolovane grupe, kaže Hose Karlos Meireljes, stručnjak za brazilske domoroce s 40 godina iskustva, a koji je bio u istom helikopteru.
- Ponekad i malo detalja može puno toga da otkrije, a kako fotografije imaju sjajnu rezoluciju možemo dobro da vidimo detalje - rekao je.
Pre dve godine je četvrto izolovano pleme iz Akrea, Tapanava, stupilo u kontakt. Neki od njih rekli su Meireljesu kako su mislili da su helikopteri nešto čarobno, ili ogromne ptice, i da nisu imali pojma da se unutra nalaze ljudi.
Meireljes je prvi put ugledao znakove ovog izolovanog plemena još 1988, a učestvovao je i u letu BBC-a 2010. kada su snimljeni s velike visine.
- Koriste sekire, mačete, tanjire, znaju za naš svet ali im je slabo poznat - objasnio je Meireljes.
Veruje da se u plemenu nalazi oko 300 ljudi i da gaje banane, slatki krompir, kikiriki, kao i da se bave lovom i ribolovom.
Drago mu je što izgledaju zdravo. Kaže kako niko ne zna ime tog plemena.
- Zovemo ih Indijanci s gornjeg toka reke Humaita - rekao je Meireljes.
- Nikada nisu stupili u kontakt ni sa kim, nemamo pojma kojim jezikom govore niti ko su oni. Srećom da ne znamo. Onoga dana kada saznamo za njih počinju problemi - zaključio je on.