Dozvoljeno navijanje i na poslu?!
Procenjuje se da bi engleska ekonomija mogla izgubiti i do 1,5 milijardi dolara zbog radnika koji beže s posla kako bi pratili utakmice svoje fudbalske reprezentacije na Svetskom kupu u Južnoj Africi.K
Istraživanje, koje su u aprilu sprovele dve britanske agencije - YouGov i Telegent Systems - pokazalo je da je 38 odsto zaposlenih u Engleskoj spremno da "pobegne" s radnog mesta kako bi pratilo utakmicu.
Nisu, međutim, svi poslodavci saosećajni prema svojim zaposlenima zaljubljenim u fudbal. Proizvođač luksuznih automobila "Daimler", na primer, zaposlenima ne dopušta gledanje utakmica, a isto se ponaša i "Beiersdorf", proizvođač poznate kreme "Nivea".
|
Prehrambena kompanija "Kelog" je stoga pokušala da obezbedi da Svetski kup ne utiče na efikasnost njenih radnika - tako što im je omogućila gledanje utakmica na poslu.
U vreme kada Engleska bude igrala možda odlučujuću utakmicu sa Slovenijom, 23. juna, 660 zaposlenih u Kelogovom pogonu u Mančesteru moći će da gleda okršaj svojih reprezentativaca bez iskradanja s radnog mesta, preneo je Internet portal Busines.hr.
Za primerom "Keloga" povela se i najveća japanska brokerska kompanija "Nomura", koja je svojim zaposlenima dopustila gledanje utakmica preko interneta za radnim stolovima, ali i u društvu, na velikim ekranima u posebnim prostorijama.
"Seinsberi", treći po veličini lanac supermarketa u Britaniji, dopustio je svojim radnicima da narednih nedelja uzimaju slobodne dane, menjaju smene i dogovaraju pauze u vreme trajanja utakmica, dok je svetski poznata kompanija za informisanje o kreditima
"Ikspperijen" zaposlenima uputila i-mejl sa upitnikom koje utakmice i kada žele da gledaju, kako to ne bi koincidiralo s nekim važnim sastankom.
U Nemačkoj će zaposleni u "Adidasu" i "Pumi" moći da prate utakmice, a isto je dopustio i "Infineon teknolodžis", drugi po veličini proizvođač poluprovodnika u Evropi.