Spektakularno otkriće: U dubini okeana pronađena čudna stvorenja
Nekoliko spektakularnih i retkih morskih stvorenja otkriveno je ove godine u najdubljim brazdama Pacifika, piše Bi-Bi-Si.
Među njima su čudne ljubičaste životinje nalik hobotnicama, "čudovišta iz mulja" i bizarni morski krastavac koji liči na "leteću Meri Popins".
U drugoj ekspediciji uz američku zapadnu obalu pronađeno je oko 500 novih rupa iz kojih ističe metan, u dvostruko većoj količini više nego što se ranije mislilo.
Njih je pronašao doktor Robert Balard, čovek koji je prvi locirao olupinu Titanika.
Tim naučnika sa njegovog broda Nautilusa otkrio je nove otvore s metanom uz obale Vašingtona, Oregona i Kalifornije. O količini metana se malo zna, kako i tome kako dospeva u atmosferu.
- Rupe metana su praktično bile nepoznate 20 godina - rekao je profesor Džes Osbel sa Univerziteta "Rokfeler".
Jedna od glavnih ovogodišnjih ekspedicija Nacionalne uprave za okeanografiju i atmosferu bilo je istraživanje Marijanske brazde, najdubljeg podvodnog kanjona na svetu.
Osim otkrića novih "crnih rupa" koje se uzdižu 30 metara u visinu, opažena su i neka vrlo retka, misteriozna stvorenja.
- Uvek nas iznenadi ono što pronađemo", rekla je doktor Nikol Rejno iz organizacije "Ocean Exploration Trust" koja je organizovala ekspediciju.
- Bili smo u Sredozemlju, u Meksičkom zalivu, na Karibima i sada u istočnom Pacifiku, gde smo vozilima na daljinsko upravljanje istražili morsko dno. Bogatstvo života na koji smo naišli je krajnje fascinantno - dodala je.
- To samo potvrđuje koliko malo znamo o okeanima i da mnogo toga tek treba da otkrijemo - zaključila je dr Rejno.