"Ovo je Sparta"!
Drevna Sparta nalazila se u regiji poznatoj kao Lakonija na jugoistoku Peloponeza. Čak i danas magija ovog grada-države zaokuplja našu maštu.
Jednostavan način života, njihova politička stabilnost, strog obrazovni sistem i "proizvodnja" najboljih grčkih ratnika su neki od razloga zbog kojih su se Sparti divili i drugi gradovi-države.
Predstavljamo vam neke zanimljive činjenice o Sparti:
Hrabrost i direktnost
Osim reputacije domovine hrabrih ratnika, Sparta je bila poznata i po tome što je negovala škrtu, ali značenjem bogatu retoriku. Nešto pre nego što je Filip Makedonski napao Lakoniju, napisao im je pismo koje je glasilo: "Ako napadnem Lakoniju, isteraću vas odatle".
Spartanci su odgovorili pismom u kom se nalazila samo jedna reč: "Ako".
Filip je na kraju ušao u Lakoniju i poslao drugo pismo Spartancima pitajući ih da li bi ga prihvatili kao prijatelja ili kao neprijatelja. Oni su mu odgovorili: "Ni jedno ni drugo".
Borba protiv korupcije i pohlepe
Materijalna bogatstva i gotovo svi poslovi van vojske nisu bili poželjni prema spartanskom zakonu. Gvožđe je bilo jedini metal od kog se pravio novac, a zlato i srebro bili su zabranjeni. Pošto su koristili samo gvozdeni novac, trebalo je mnogo novčića da bi se odrazila neka materijalna vrednost, pa su veće količine novca morali da prevoze zapregom i čuvaju u ogromnim trezorima.
Time su mito i krađu učinili gotovo nemogućim u Sparti. Nije bilo lako uživati u bogatstvu i bilo je gotovo nemoguće sakriti ga.
Suzbijanje lenjosti
Spartanski ratnici morali su da budu snažni, a to je naročito važilo za mlade muškarce koji su bili na obuci. Prema pisanju istoričara Elijana, spartanski zakon zahtevao je od mladića da povremeno budu nagi u javnosti, kako bi svako mogao da ocenjuje snagu njihovog tela. Te rutinske kontrole izvođene su na svakih 10 dana i od njih se očekivalo da izgledaju zdravo i snažno. Svi koji su bili "mlitavi", gojazni ili i jedno i drugo, bili su pretučeni i kažnjeni.
Brak
Iako je zakon dopuštao svima koji su stariji od 20 godina da se venčaju, muškarci su do 30. morali da žive u vojnim zgradama. Zbog toga su mladi parovi morali da brak drže kao neku vrstu tajne. Mnogi bi dobijali i decu mnogo pre nego što počnu da žive pod istim krovom.
Tokom prve bračne noći, morali su da se "uzdržavaju" kao da rade nešto pogrešno. Tako je mlada morala da se obuče u mušku odeću i leži sama u mračnoj sobi, dok se njen mladoženja ne ušunja vodeći računa da neko ne primeti da je tu.
Spartanske žene
Uloga žena u Sparti bila je drugačija nego u ostatku Grčke. Uopšteno gledano, imale su mnogo više slobode. Nisu bile isključene iz društva kao u mnogim drugim grčkim gradovima i od devojčica se očekivalo da izdrže iste fizičke napore kao dečaci. One su takođe gole trenirale u gimnazijama, vežbale streličarstvo, trčanje, rvanje, bacanje koplja… Sve to je trebalo da ženu učini snažnijom, fleksibilnijom i bolje pripremljenom za bol rađanja deteta.
Spartanke su važile za čestite žene u ostatku Grčke. Ukoliko neka od njih ne bi mogla da ima dece, vlasti bi joj naredile da pronađe drugog muškarca kako bi proverila da li s njim može da začne. Obično bi žene prihvatale da to učine, pošto je Sparta mnogo polagala u mlade naraštaje.