Ruski naučnici otkrili novu vrstu dinosaurusa
Naučnici iz Tomska proučili su ostatke ogromne životinje pronađene u Kemerovskom regionu i zaključili da njene kosti pripadaju do sada nepoznatoj vrsti dinosaurusa. Paleontolog Sergej Leščinski govorio je za "Sputnjik" o karakteristikama po kojima se ovaj reptil razlikuje od drugih predstavnika.
"Specifične strukturne osobine ovog dinosaurusa ga čine drugačijim od njegovih rođaka", navodi se u zvaničnom saopštenju. „
- Ne možemo da kažemo da je ovaj reptil bio, na primer, snažniji od drugih, jer to za sada ne znamo - rekao je Leščinski, direktor Laboratorije za mezozoičke i kenozoičke kontinentalne ekosisteme na Tomskom državnom univerzitetu.
Naučnici su identifikovali ostatke koji pripadaju četvoronožnom biljojedu, titanosauru. Otkriveno je da deo pršljenova ima zvezdast oblik i naginje ka centru. Takođe ne postoji veza između pršljenova u nervnom luku. Prema saopštenju Tomskog državnog univerziteta, do sada nisu pronađeni drevni gmizavci sa takvom strukturom skeleta.
- Dinosaurusov telo je bilo u obliku bureta, imao je malu glavu i veoma dug vrat i rep - rekao je Leščinski. Titanosaurus koji je živeo na Zemlji tokom ranog perioda krede, pre oko sto miliona godina, bio je dug 20 metara i težak oko 50 tona.
Ovi jedinstveni nalazi paleontolozi su otkrili u periodu između 1995. i 2011. u blizini sela Šestakovo u Kemerovskom regionu. S obzirom da su fragmenti sačuvani u blokovima peščara, bilo je potrebno nekoliko godina da se oslobode iz ovih stena.
- Pošto je ovo jedini pronađeni primerak, teško je precizno definisati čitavo stanište ove vrste. Možemo sa preciznošću da kažemo da je ovaj reptil živeo na jugu savremenog Zapadnog Sibira i moguće na teritoriji blizu Mongolije - istakao je ruski naučnik.
Naučnici Tomskog univerziteta trenutno završavaju opis svojih nalaza i sastavljaju kosti dinosaurusa. Nova vrsta uskoro će dobiti latinski naziv.