Kako postati astronaut NASA?
Većina ljudi širom sveta koji žele da istražuju svemir od malih nogu sanjaju da postanu astronauti. Nedavno se rekordan broj ljudi, 18.300, prijavio za program NASA "Astronauti kandidati 2017." u nadi da će da ostvare taj san.
Američkoj svemirskoj agenciji će biti potrebno 18 meseci da izabere 8 do 14 kandidata, koji će pohađati najnoviji kurs za astronaute. Dakle, šanse da budu izabrani su manje od 0,08 odsto, što ovaj prijemni čini 65 puta težim nego onaj za Univerzitet Harvard, koji prima 5,2 odsto studenata od ukupnog broja prijavljenih, prenosi Glas Amerike.
Šta je potrebno da biste bili izabrani za NASA astronauta objašnjava šefica komisije En Romer u svemirskom centru Donson u blizini Hjustona. Ona kaže da taj proces nije nimalo lak.
Pročitajte još:
* NASA snimila vanzemaljce, pa ih nazvala Deda Mraz
* Pozvao pogrešan broj iz svemira: Halo, je'l to planeta Zemlja?
* NASA otkriva - ili smo našli novu Zemlju, ili nas guta crna rupa
- Veoma je teško, vrlo smo pažljivi. Počinje sa pregledanjem dostavljenih dokumenata kako bi se utvrdilo da su ispunjeni svi preduslovi, a čak angažujemo i na trenutni tim astronauta da pregledaju dokumenta - kaže Romerova.
Kandidat mora da bude američki državljanin i da ima diplomu iz inženjerstva, biologije, fizike, kompjuterskih nauka ili matematike. Takođe moraju da imaju najmanje tri godine relevantnog iskustva ili najmanje hiljadu sati kao piloti. Osim što moraju da prođu sistematski pregled, NASA favorizuje određen tip ličnosti.
Liderstvo, timski rad, sposobnost da rade za tim, da vode tim, ali da mogu i da prate druge u timu. Komunikacija svakako igra ulogu, kao i neke osnovne osobine koje su potrebne i za druge profesije, kaže Romer.
Oko 120 kandidata biće pozvano u Svemirski centar Donson u Hjustonu u okviru prvog kruga intervjua. Polovina od tog broja će ući u drugi krug, a ni tu nije kraj. Pošto su izabrani, kandidati za astronaute će zatim morati da uspešno prođu kroz dvogodišnji period obuke.
Tu će učiti malo o svemu što ima veze sa svemirskim letovima, bilo da je to sistemska obuka, takođe uče ruski jezik, a obaviće i trening za svemirske šetnje. Tokom te dve godine, od svega rade po malo, pre nego što pređu na specifičnu obuku za misiju, objašnjava Romerova.
Ova grupa astronauta moda će leteti u tri nove svemirske letelice koje se trenutno prave, uključujući i Orion za istraživanje dalekog svemira.
Ako sve bude išlo po planu, NASA će poslati ljude na Mars tokom 2030-ih.
Od 1959. godine kada je prva grupa astronauta izabrana iz vojske, svega 338 osoba je izabrano da postane astronaut NASA.