Tinejdžer otkrio antički grad Maja?
Početkom nedelje objavljena je vest da je 15-godišnji Vilijam Gaduri iz Kvebeka, sedeći u svojoj sobi, uspeo da locira drevni majanski grad. Međutim, stručnjaci su nedavno istakli da je ova vest najverovatnije lažna.
Gaduri je uspeo da pronađe grad zahvaljujući proučavanju 22 majanske mape sazvežđa i upotrebi Guglovih mapa. Nakon tri godine, locirao je grad na poluostrvu Jukatan u Meksiku.
Tinejdžer je prvo primetio da lokacija jedne od najsvetlijih zvezda u sazvežđu ne odgovara lokaciji trenutno poznatog majanskog grada. Kada je preklopio položaje zvezda sa Guglovom mapom, pronašao je na Zemlji nekoliko čudnih oblika, koji su odavali utisak kao da ih je napravio čovek.
Pročitajte još:
* VIDEO: Ko je ova spodoba na krovu?
* Otkrivena "nastanjiva" egzoplaneta koja kruži oko dva sunca
Dalja saradnja sa Kanadskom svemirskom agencijom dovela je do snimaka na kojima je bilo prikazano nešto što je ličilo na 30 zgrada u blizini piramide prečnika 86 metara.
Gaduri je grad nazvao K’AAK ‘CHI’, što u prevodu znači Vatrena usta.
Dečaku je u mešuvremenu priznanje odala i NASA. Međutim, nedavno se povodom celog slučaja oglasila i grupa arheologa koja tvrdi da pronađeni oblici nisu toliko retki.
Iako najverovatnije jeste tačno da ih je proizvela ljudska ruka, stručnjaci poput Dejvida Stjuarta sa Teksaškog univerziteta u Ostinu smatraju da je najverovatnije reč o napuštenom polju na kojem se uzgajao kukuruz, a ne drevnom gradu.
- Vest o majanskom gradu, koja se poslednjih nekoliko dana provlači po medijima, je najverovatnije lažna. Pokušavao sam da je ignorišem (kao i pitanja koja su mi postavljali mediji), ali sada imam utisak da sam dužan da dam objašnjenje. Cela ova stvar je jedna velika zbrka. Arheolozima je dobro poznato da Maje nisu gradile svoje gradove prema položaju zvezda u sazvežđima - objasnio je Stjuart na svom Fejsbuk profilu.
Njegove navode podržalo je nekoliko uglednih arheologa, a ko je u pravu neće se znati sve dok neko ne odluči da ode na sporno mesto u džungli i utvrdi istinu, piše Njuzvik.