Naučnici kloniraju lava iz ledenog doba
Istraživači iz Južne Koreje na dobrom su putu da kloniranjem povrate u život sibirskog lava zahvaljujući uzorku DNK koji su uspeli da izoluju iz dobro očuvanog primerka ove životinjske vrste koji je 12.000 godina bio zarobljen u ledu Sibira što mu je omogućilo neverovatnu prezervaciju.
Zamrznute životinje, kasnije nazvane Ujan i Dina, otkrivene su sasvim slučajno dok je tim istraživača tragao za ostacima mamuta u oblasti istočne Rusije, krajem prošle godine.
Naučnici smatraju da pokušaju kloniranja treba pristupiti vrlo pažljivo i da se dostignuća u ovoj oblasti kreću velikom brzinom. Smatraju da treba sačekati pravi trenutak u kom bi se započelo kloniranje.
Dr. Albert Protopopov tvrdi de je u ovom trenutku najvažnije zadržati životinje zamrznutim što je moguće duže. Putem metode radiokarbonse analize, on želi da sazna više o poreklu sibirskih lavova i njihovim srodnicima.
Južnokorejski genetičar Vang Vu Suk gaji velike nade da će za vrlo kratko vreme uspeti da kloniraju ovu životinju. Istraživanja koje on sprovodi bi trebalo da pomognu u pokušaju kloniranja mamuta, što bi u mnogo čemu doprinelo otkrivanju lanca DNK ovih životinja. Cilj je da se stvori embrion koji bi po mogućstvu bio presađen u matericu slona, koji je najbliži živi rođak mamuta.
South Koreans kick off efforts to clone extinct Siberian cave lions, frozen for 12,000 years https://t.co/PIw5i1xcfs pic.twitter.com/HCnWT4V6dg — The Siberian Times (@siberian_times) 05. март 2016.