Sada napokon znamo zašto nam pucketaju prsti
Ljudsko telo je poput mašine za proizvodnju beskrajnog spektra zvučnih efekata. Neke je lako razumeti poput zviždanja i kijanja, međutim, neki su krajnje misteriozni – poput pucketanja zglobova na prstima.
Stručnjaci nikada nisu uspeli da do kraja objasne fenomen zvuka pucketanja jedne jedine kosti – sem toga da ona zaista ne puca.
Najprihvaćenijia teorija tvrdi da ovaj zvuk izaziva ponovno nameštanje zgloba ili pomeranje tetive. Najbolje objašnjenje je možda bilo to da je pucketanje povezano sa mehurićima ugljen dioksida koji se ili stvaraju, ili pucaju unutar tečnosti koji podmazuje zglobove.
Ali sve ovo je jako dugo vremena bilo puko nagađanje.
Međutim, istraživanje predstavljeno na sastanku Udruženja radiologa Severne Amerike u velikoj meri je potvrdilo teoriju o mehurićima.
Profesor radiologije dr Robert Budin sa Univerziteta Kalifornija regrutovao je dve grupe ljudi. Jednu je sačinjavalo 30 muškaraca i žena – koji su svi pucketali prstima. Onda je pomnožio broj godina tokom kojih su subjekti pucketali prstima sa prosečnim brojem dnevnih pucketanja i došao do broja od 33 do 800 godina pucketanja po pacijentu. Potom je angažovao još 10 osoba koje to nisu činile.
Od svih učesnika traženo je da pucketaju prstima počinjući sa bazom svakog prsta – a ceo proces bio je skeniran putem ultrazvuka.
Od 400 ponavljanja, u 62 slučaja zabeleženo je pucketanje zglobova – znatno manje nego što bismo mislili.
Kako bi eliminisali moguću pristrasnost, Budin i njegove kolege su sve snimke predali radiolozima koji nisu učestvovali u studiji i nisu znali koji zglobovi su proizvodili specifičan zvuk, a koji ne.
Ipak, oni su uspeli da identifikuju zglobove koji su pravili zvuk pucketanja sa preciznošću od 94 odsto. Budin je nakon svog istraživanja napokon siguran da ima odgovor na to ko je krivac za ovaj specifičan zvuk i tvrdi da je teorija sa mehurićima dobra.
- Sigurni smo da su zvuk pucanja i bljesak koji se pojavljuje tokom ultrazvuka povezani sa dinamičkim promenama pritiska koji je u vezi sa gasnim mehurićima u zglobu - tvrdi Butin.
Jedina stvar koja nije razjašnjena jeste da li zvuk pravi stvaranje ili pucanje mehurića, mada istraživači smatraju da je zvuk pucanja uvek prethodio bljesku – što ukazuje na formiranje mehurića, a ne njegovo nestajanje.
Na svu sreću osoba koje pucketaju svojim zglobovima, i nesreću onih koji bi želeli da prestanu sa time, pucketanje prstima ne dovodi do bola ili oticanja zglobova.