Milioneri koji su bankrotirali
Na Zapadu odavno postoji procedura ličnog bankrotstva, a od 1. oktobra je stupio na snagu Zakon o ličnom bankrotstvu i u Rusiji, koji je čak sedam godina razmatran u Državnoj dumi.
Sada svako ko ima dug veći oko 6.600 evra za kredit ili komunalne račune može da objavi bankrot. Ipak, više od svih otpisivanje dugovanja vole Amerikanci, tvrdi rusko izdanje "Forbsa". Godišnje u ovoj zemlji više od 300.000 ljudi objavljuje lični bankrot, a dužnicima ostavljaju stanove, stvari u domaćinstvu, lične stvari i Bibliju. Međutim, do bankrota ne stižu samo obični građani, to se dešava i milijarderima, poznatim biznismenima, sportistima i drugim javnim ličnostima.
1. FIFTI CENT: Stradao zbog seksa
U maju ove godine "Forbs" je objavio rejting listu najbogatijih hip-hopera, a reper Fifti Cent našao se na četvrtom mestu sa bogatstvom od 155 miliona dolara. Međutim, skoro dva meseca kasnije reper je predao zahtev za bankrot, jer mu je sud naložio da plati pet miliona dolara Lastoniji Leviston. Ona ga je tužila jer je 2009. stavio na internet njen privatni seks video kako bi iritirao svog tadašnjeg rep rivala Rika Rosa, koji ima ćerku sa Levistonovom. Fifti Cent se pravdao sudu, koji treba da donese odluku o bankrotu, da je nedavno kupio rols rojsa tako što je prodao dva svoja automobila.
2. VLADIMIR KEHMAN: Kralj banana
Umetnički direktor Mihajlovskog teatra i direktor Novosibirskog državnog pozorišta, opere i baleta Vladimir Kehman u ruskom biznisu je još poznat kao Kralj banana. On je 1994. godine osnovao kompaniju JFC. Poslovi su u početku išli toliko dobro da je JFC imala u vlasništvu i plantaže u Ekvadoru i Kostariki, terminale i magacine u Sankt Peterburgu i svoje brodove.
Kompanija se 2011. suočila sa gubicima zbog arapskog proleća, koje je dovelo do raskida poslovnih odnosa i gubitka tržišta. Početkom 2012. je bankrotirala. Ukupan dug kompanije samo ruskim firmama iznosio je oko 960.000 evra. Sam Kehman je takođe bankrotirao.
3. BORIS BEREZOVSKI: Razvod i nafta
Bankrot ruskog tajkuna u egzilu Borisa Berezovskog objavljen je tek posle njegovog samubistva 2013. u Londonu. Visoki sud Londona je u januaru ove godine objavio da njegov poreski dug iznosi 46 miliona funti. "Forbs" je još 2009. godine njegovo bogatstvo procenio na milijardu dolara. Finansijsko stanje Berezovskog se pogoršalo 2011. Razvod ga je koštao od 100 do 200 miliona funti. Godinu kasnije izgubio je sudski proces sa bivšim poslovnim partnerom Romanom Abramovičem oko prodaje udela u ruskoj naftnoj kompaniji Sibnjeft. Pred smrt je na aukciji prodao Vorholovu sliku "Crveni Lenjin" za 202.000 dolara.
4. DEDA MRAZ: Laponija bez turista
Ovog leta na ivici bankrotstva našao se i Deda Mraz. Dianordia, kompanija koja se krije iza omiljenog lika dece širom sveta, dugovala je preko 200.000 evra za porez, a krizi rezidencije doprinelo je smanjenje broja turista iz Rusije koji su bili najverniji posetioci. Kompanija u Laponiji je dobila nedelju dana da izmiri dugovanja i u poslednji čas se spasla. Rezidencija Deda Mraza radi cele godine, a u toku 2014. posetilo je oko 300.000 ljudi. Zabeležen je prihod od oko dva miliona evra. Umesto Rusa sada su najbrojniji gosti Japanci, međutim ni to nije dovoljno za opstanak.
5. SARA FERGUSON: Rastrošna vojvotkinja
Vojvotkinja od Jorka Sara Ferguson je 2010. godine bila blizu toga da postane prva predstavnica britanske kraljevske porodice koja je bankrotirala. Lični dug vojvotkinje iznosio je pet miliona funti, a njen stalni prihod je samo alimentacija od 15.000 funti godišnje. Kraljevski dvor je savetovao vojvotkinji da proglasi bankrot i izvuče se iz dugova. Međutim, ona je upala u skandal. U javnost je dospeo snimak kako novinarima traži 500.000 funti za organizaciju susreta sa bivšim mužem. Princ Endru je naložio svojoj kancelariji da razradi plan i izvuče njegovu bivšu ženu iz dugova.
6. MAJK TAJSON: Odleteli milioni
Majk Tajson je tokom karijere zaradio oko 400 miliona dolara, ali su 2003. godine njegovi dugovi dostigli 27 miliona dolara, i on je objavio bankrot. Višemilionski honorari zvezde ringa završavale su u džepovima njegovih menadžera, promotera, a dobar deo je odlazio i na porez. Ostatak je Tajson trošio na luksuzne vile, automobile, organizovao glamurozne večere, a pazario je čak i tri retka bengalska tigra... Bokser tvrdi da ga je prevario promoter Don King. Boksera je skupo koštao i razvod od druge žene 2003. godine, kojoj je morao da isplati 6,5 miliona dolara.
7. OSKAR PISTORIJUS: Papreni advokati
Paraolimpijac Oskar Pistorijus osuđen je 2014. godine na pet godina za ubistvo bez predumišljaja svoje devojke Revi Stenkamp. Pre zatvora je bankrotirao, a najviše je dugovao advokatima - 1,75 miliona dolara. Usluge samo jednog advokata koštale su 2.000 funti dnevno, plus 200 funti za svaki sat van radnog vremena. Sudski proces se otegao na duže od pola godine, a on je ostao bez svih reklamnih ugovora. Rasprodao je svu imovinu za 460.000 funti, ali ni to nije bilo dovoljno.
8. SKOT JANG: Lažni dugovi
U decembru 2014. godine britanski milioner Skot Jang ispao je kroz prozor sopstvenog stana u Londonu. Po zvaničnoj verziji reč je o samoubistvu, a kao motiv se navode višemilionski dugovi Janga. Oprečne informacije o finansijskom stanju biznismena počele su da se pojavljuju tokom razvoda. Zbog prikrivanja imovinskog stanja osuđen je na šest meseci zatvora. Jang je 2009. objavio bankrot, jer je dužan 28 miliona funti. Svojoj bivšoj ženi nije ništa platio, ali je nastavio da živi na visokoj nozi.
9. DONALD TRAMP: Očevi milioni
Bogatstvo kandidata za predsednika Amerike Donalda Trampa danas se procenjuje na oko 4,5 milijardi dolara, ali je ovaj biznismen imao brojne uspone i padove. On je 1990. godine proglasio bankrotstvo kompanije, a našao se i na ivici ličnog bankrota, jer je bio dužan 900 miliona dolara. Odrekao se zgrade Tramp Šatl, ali je uspeo da zadrži Tramp Tauer i kontrolu na tri kazina u Atlantik Sitiju. Otac mu je često priskakao u pomoć, a posle njegove smrti nasledio je oko 200 miliona dolara.
10. ŠON KUIN: Pogrešna banka
Još 2008. godine "Forbs" je Šona Kuina proglasio najbogatijim čovekom Irske, a njegovo bogatstvo je procenjeno na šest milijardi dolara. Onda je počeo da kupuje akcije irske banke Anglo ajriš bank. Zbog krize akcije su otišle u bescenje, a banka je 2009. nacionaliozovana. Na kraju, dug Kvin grupe je kod državne banke iznosio 1,85 milijardi dolara, a dugovi porodice Kuin četiri milijarde dolara. Biznismen je 2011. proglasio bankrot, a taj status mu je ukinut u januaru 2015.