Naučnici oživljaju virus iz Sibira star 30.000 godina
Džinovski virus koji je bio perfektno sačuvan u severoistočnoj Rusiji uskoro će se vratiti u život. Naime, naučnici planiraju da bubu staru 30.000 godina ponovo ožive, kako bi otkrili na koji način je ona štetna po ljude i životinje.
Virus se zove Mollivirus sibericum, a ovo je ujedno i četvrti praistorijski virus koji je otkriven od 2003. godine, a naučnici upozoravaju da bi globalno zagrevanje i topljenje leda moglo da otkrije još gomilu sličnih i opasnih patogena.
Mollivirus sibericum poznat je još i kao “meki virus iz Sibira”, dugačak je 0,6 mikrona i može da se vidi svetlosnim mikroskopom.
Naučnici takođe ističu da se ovaj, ali i slični mikrobi nalaze u područjima bogatim mineralima koja će postati dostupnija industrijskoj eksploataciji kako led sve više bude nestajao.
- Ukoliko nismo pažljivi, industrijalizacija ovih područja bez obraćanja pažnje na bezbednost mogla bi da poveća rizik od “buđenja” virusa” kao što su male boginje, za koje smo mislili da su iskorenjene - istakao je vođa naučnika Žan Majkl Klaverije.
Za razliku od virusa sa kojima se danas susrećemo, praistorijski primerci ne samo da su veći, već su i genetski daleko složeniji.