Naučnici napravili mini "planetu" u laboratoriji
Kada zvezde umru, one odbacuju čestice i gasove u kolosalnim supernovama, ili milenijumima sjaje kao maestralne magline. Odbačena prašina i gasovi u ovim haotičnim kosmičkim dešavanjima, na posletku počinju da se grupišu i formiraju nove planete i zvezde, čime ciklus “života” u svemiru ponovo počinje.
Naučnici su u laboratoriji po prvi put opazili kako počinje taj proces, kada su dve čestice prašine privukle jedna drugu u uslovima niske gravitacije.
Direktno posmatranje kako naelektrisane čestice privlače jedna drugu i formiraju grupe u najranijim fazama formiranja planeta nije bilo lako postići.
Pročitajte još:
Međutim, fizičari Univerziteta u Čikagu predvođeni diplomcem Viktorom Lijem, otkrili su način da sprovedu eksperiment u simulatoru niske gravitacije.
U povezanom radu, tim predvođen Karlom Fridom i Huanom de Pablom sa istog Univerziteta, završio je proračune koji objašnjavaju neke formacije koje je opazio Lijev tim.
Istraživanje je važno i na polju proučavanja zagađivača vazduha koji se grupišu u atmosfeeri, ali i za niz fenomena na polju biofizike i hemije.