FOTO, VIDEO: Dijamanti koje su napravile munje u lavi
Dijamanti otkriveni u smrznutoj lavi vulkana Tolbačik na poluostrvu Kamčatka, imaju karakteristike koje su oduševile ruske naučnike. Svrstali su ih u potpuno novu vrstu dijamanta.
- Stvrdnuta lava izbačena prilikom erupcije vulkana Tolbačik (2012) u sebi sadrži do sada neviđenu vrstu dijamanta. Dobili su ime ‘Tolbačik dijamanti’ - saopštilo je rusko Ministarstvo nauke.
Nove dijamante formirali su vulkanski gasovi pod pritiskom i oni su rezultat kristalizacije “pod uticajem pražnjenja atmosferskog elektriciteta” (munja), objašnjavaju geolozi.
Kada se posmatra golim okom, drago kamenje liči na sintetičke dijamante, ali ima geološke i mineraloške odlike koje se razlikuju od bilo koje poznate vrste dijamanta.
Jedinstveni dijamanti ne nastaju u magmi kao tipični vulkanski dijamanti. Osim toga, “Tolbačik dijamanti” su veliki za vulkanske stene (od 250-700 mikrona).
Iz malog uzorka stvrdnute lave izvađeno je čak nekoliko stotina dijamanata - što je, tvrde stručnjaci, izuzetno mnogo.
Vulkanski kompleks Tolbačik sastoji se iz dva vulkana: Ploski Tolbačik (3.085 m) i Ostri Tolbačik (3.682 m). Najnovija erupcija iz pukotine dogodila se novembra 2012, kada su pri vrhu i na južnoj padini tekle reke lave duge desetine kilometara.