Evo gde smo: Fotografija Zemlje nakon 43 godine
Nakon više od četiri decenije, Američka svemirska agencija (NASA) objavila je prvu kompletnu fotografiju Zemlje.
Prizor plave planete ovekovečio je sa udaljenosti od 1,6 miliona kilometara satelit DSCOVR (Deep space climate observatory) pomoću CHD kamere i teleskopa EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera).
Fotografija prikazuje kompletno područje kopnenih i morskih površina naše planete.
Od 1972. godine, i fotografije koju je snimila svemirska letelica Apolo, NASA je objavljivala samo delimične snimke Zemlje, napravljene sa kraćih razdaljina.
U NASA ističu da teleskop EPIC može da zabeleži 10 nijansi svetlosti, od ultraljubičaste do infracrvene. Za objavljenu sliku korišćeni su samo crveni, zeleni i plavi kanali svetlosti, te je njihovom kombinacijom dobijen spektar boja koji je vidljiv ljudskom oku.
The blue marble. It's our home. And soon, @NASA's #DSCOVR will be able to take full snapshots of it every few hours. http://t.co/KLWb0EG992
— The White House (@WhiteHouse) July 21, 2015
- Fotografija je svojim kvalitetom nadmašila sva očekivanja - izjavio je Adam Sabo, jedan od naučnika na projektu DSCOVR. On je objasnio da se na fotografiji jasno vide razna obeležja naše planete, od dina u pustinji do kompleksnih sistema oblaka.
- Dobili smo mnoštvo novih informacija koje će naučnici moći da proučavaju - naveo je Sabo.
Fotografiju NASA je na svom Tviter nalogu objavio i oduševljeni američki predsednik Barak Obama uz komentar:
- Upravo sam video novu plavičastu fotografiju NASA. Lep način da nas podseti da moramo da zaštitimo jedinu planetu koju imamo.
"We are not just Americans, but citizens of Earth." —@StationCDRKelly http://t.co/eOShEche3z pic.twitter.com/nGPsTVC4Hh
— Barack Obama (@BarackObama) July 20, 2015