Honorarno glupiranje
Svetska konvencija klovnova održana je u martu ove godine u Nevadi. U gradić Reno, gde živi oko 200.000 stanovnika, sjatili su se klovnovi iz desetak zemalja, a najmnogobrojniji su bili klovnovi iz Japana, Tajvana, Hongkonga, Indije, Malezije i Tajlanda.
Izabrana je nova predsednica Svetskog udruženja klovnova Rendi Kristensen iz Minesote, a održano je i takmičenje klovnova.
Svetsko udruženje klovnova je osnovano 1982. godine u Americi, ali poslednjih 10 godina članstvo je opalo sa 3.500 na 2.500 klovnova. Većina klovnova je u kasnim četrdesetim, pa su radna mesta za američke klovnove uvek otvorena.
Klovnovi su odavno izašli iz cirkusa i obično zarađuju na proslavama dečjih rođendana, raznim festivalima i predstavama. Mnogi klovnovi tvrde da je ovo dobar dodatni posao u vremenima krize kad jedan posao nije dovoljan da obezbedi egzistenciju.
Klovnovi su deo zapadne kulture, još od srednjovekovnih luda i Šekspirovih budala, pa do Čarlija Čaplina.
Švajcarski klovn Grok imao je veliki uspeh u Evropi i SAD u prvoj polovini 20. veka, a glupiranje klovnova je nazvao transformacijom male, svakodnevne smetnje u nešto veselo i zabavno. Neki klovnovi su tako napravili karijeru od pokušaja da sede na stolici i sviraju gitaru. Danas klovnovi nisu toliko popularni, ali pravi procvat doživljavaju u Aziji.
Boj sa kompjuterom
Prvo udruženje klovnova osnovano je 1946. godine, u početku kao svojevrsni sindikat cirkuskih klovnova. Međutim, cirkuski klovnovi su osamdesetih i devedesetih postali uglavnom dečji animatori. Razvoj tehnologije danas otima posao i klovnovima, jer moraju da se takmiče sa iks-boksom i raznim kompjuterskim čudima koje dete drži u ruci dok gleda klovnovsku predstavu.