Opstaju moćni i bogati, a ne biološki najjači?
Već hiljadama godina ne preživljavaju (biološki) najjači već najbogatiji - tvrde naučnici.
Pre četiri do osam hiljada godina značajno je smanjen broj muškaraca koji su se razmnožavali, dok je broj žena ostao konstantan. Naučnici veruju da se radi o posledicama "zgrtanja" materijalnog bogatstva i moći.
Umesto preživljavanja najjačih u biološkom smislu, sakupljanje bogatstva i uticaja povećalo je uspeh malog broja muškaraca i njihovih sinova, smatra Melisa Vilson Sajres, šef istraživačkog tima sa Univerziteta u Arizoni.
Rezultati istraživanja zasnivaju se na uzorcima DNK uzetim od 456 muškaraca iz sedam regija sa pet kontinenata.
Naučnici su posebnu pažnju obratili na takozvani "Y" hromozom, koji se prenosi isključivo muškom linijom nasleđivanja, te na mitohondrijski DNK, koji se nasleđuje isključivo po ženskoj strani.
Podaci su otkrili dva "uska grla" u ljudskoj evoluciji, kada je jako mali broj jedinki imao potomstvo.
Jedno "usko grlo" poznato je već od ranije - pre 50.000 godina u Africi cela ljudska populacija spala je na samo par hiljada muškaraca i žena, i oni su postali preci svih današnjih ljudi.
Drugo "usko grlo" pogodilo je samo muški rod. Do njega je došlo u periodu kada je celo čovečanstvo bilo u stadiju globalnog rasta, podstaknutog procvatom poljoprivrede.
Pročitajte još:
* Kako je Homo sapiens pobedio neandertalca
* Otkriven čovek "stariji" od čovečanstva
Nakon toga, broj muškaraca koji su imali potomke značajno je smanjen.
Ova saznanja daju nove podatke evolucionarnim psiholozima, jer ukazuje da su u jednom trenutku ljudske prošlosti najvažnija adaptacije za razmnožavanje bile - bogatstvo i moć, čiji se uticaj može osjetiti i danas.