Teslina alhemija mami Ruse
U Moskvi radi desetak srpskih restorana. Svaki od njih ima neku svoju zanimljivu priču, atmosferu i nudi ukusan zalogaj, ali restoran "Nikola Tesla" se ipak po nečemu izdvaja - ovde je tradicija predstavljena na jedan sasvim drugačiji način, neobično je oplemenjena modernim tehnikama i kreativnim idejama mladog tima.
U igri učestvuju lokalne i srpske namirnice i moderni načini pripreme i serviranja. Stari srpski recepti su na nesvakidašnji način obogaćeni i začinjenim sjajnim, maštovitim kreacijama kuvara.
- Naš jelovnik podeljen je na dve sekvence - tradiciju i maštu. Mašta je u stalnoj potrazi za novim i neobičnim jer je naš tim neumoran i gladan inovacija, a tradiciju znamo i želimo da čuvamo - kažu u ovom restoranu srpske autorske kuhinje.
Ovde se istinskim gurmanima, osim klasičnih balkanskih jela: pljeskavica, ćevapa, domaćih kobasica, gibanice, pita i pihtija, jagnjetine u mleku, nude i guščije grudi u sosu od šafrana i pomorandže, biftek u sosu od zelenog bibera i suvih šljiva, teletina u sosu od belog vina i estrogena...
Može se popiti čašica dobre srpske šljivovice, kajsijevače, dunjevače, kruškovače ili manastirske rakije.
Mnogi gosti dolaze samo zbog čudesnog kolača koji se sastoji od musa od čokolade, karamel-musa, vafela od badema i supe od lešnika, a zove se Teslina alhemija.
A cela priča počela je sasvim slučajno. Dva ruska biznismena, Sergej Jegazarjan i Aleksej Veselov, oduševljena srpskom hranom i provodom u Beogradu, pozvali su iskusnog beogradskog ugostitelja Gorana Glavčića (41) da sa svojim timom otvori klub-restoran u Moskvi.
- Oduvek sam želeo da napravim restoran u nekoj od svetskih metropola. Znam da se Rusi sa simpatijama odnose prema nama i zato sam i prihvatio ponudu Sergeja i Alekseja da budem sa njima partner i otvorimo restoran o kome će se pričati, ne samo u Moskvi - kaže nam Glavčić.
Šta je genije voleo da jede
Restoran je ukrašen Teslinim portretima i fotografijama njegovih eksperimenata, a uskoro bi u njemu mogao da zaživi i "Teslin meni".
- Dugo već nastojim da pronađem šta je Tesla voleo da jede. Proveo sam sate tražeći i čitajući tekstove o njemu nadajući se da ću pronaći koja su mu bila omiljena jela. Kad to saznam, napravićemo Teslin omiljeni meni, koji ćemo nuditi gostima u Moskvi - kaže nam Goran Glavčić.
On u Beogradu već drži dva restorana. Jedan od njih je Mala fabrika ukusa, koji se 2013. godine našao na listi top najboljih restorana na svetu po izboru Tripadvisora.
- Sergej i Aleksej su čuli za Fabriku i po preporuci su došli u restoran. Oduševili su se hranom, enterijerom i atmosferom i odmah su mi predložili da deo tog kutka prenesemo u Moskvu. Dogovor je pao istog trenutka, videli smo se još dva-tri puta, dogovorili detalje i tako je sve krenulo.
Posle prvog boravka u Moskvi, kad je video kako izgledaju prostorije restorana i kuhinja, Goran je sastavio ekipu od 15 srpskih kuvara i konobara koji su takođe imali želju i volju da krenu u Rusiju i dokažu da srpski ugostitelji mogu da rade na svetskom nivou. Pre dolaska u Moskvu, svi su išli dva meseca na učenje ruskog jezika kako bi mogli da komuniciraju sa gostima.
- Brzo smo se prilagodili novoj sredini, a sada se već svi osećamo kao kod kuće. Rusija je prijateljska zemlja, ne postoje jezičke barijere, lako se sporazumevamo, oseća se ta slovenska bliskost dva naroda - priča Glavčić.
Restoran se nalazi u prizemlju zgrade jednog biznis-centra, nedaleko od čuvene Taganjke. Naziv Nikola Tesla dali su ruski partneri jer su na taj način hteli da istaknu da se radi o srpskom mestu u Moskvi. I u reklami restorana vlasnici kažu da je to deo Srbije. A da je to zaista tako, može se osetiti već s vrata, po gostoljubivosti i predusretljivosti konobara i vlasnika, koji svakog gosta dočekuju sa posebnom pažnjom.
Dolaze ovde Rusi i Srbi, i svi ostali. Mogu se sresti diplomate, sportisti, novinari, glumci, poslovni ljudi, porodice sa decom, studenti i mladi željni dobre zabave. Jer, često ovde nastupaju ruski i srpski pevači i orkestri, pa žurke potraju do zore.
- Rusi su dobri gosti. Zahtevniji su od Srba, ali kad im se nešto sviđa, ne pitaju šta košta. Mnogo im se sviđa ta srpska neposrednost i gostoljubivost... Vole da probaju naša jela i, po pravilu, uvek radije piju rakiju nego votku... Kad dovedemo pevače i orkestre iz Srbije, zaigraju Rusi i kolo, a poneki znaju da zapevaju i srpske pesme.
Organizuju se u "Tesli" i donatorske večeri. Tako su lani prikupljali novac za stradale u poplavama u Srbiji. Pravile su se i prodajne izložbe umetničkih slika, od kojih je prihod išao onima kojima je to najpotrebnije. Rado se na ovakve događaje odazivaju i Srbi koji žive u Moskvi, a i Rusi. Iako sam o tome ne govori, saznajemo da je Goran i ranije u Srbiji učestvovao u brojnim humanitarnim akcijama, pa zajedno s nekoliko prijatelja stipendira četvoro siromašne dece.
Neobično i ukusno
Forumi i društvene mreže prepune su pozitivnih kritika i komentara na račun "Tesle": "I hrana, i atmosfera, i enterijer, i usluga sve je za peticu. Sve je zaista fantastično. Predlažem da probate desert Teslina alhemija". Ili: "Predivno mesto! Enterijer, personal... ali, glavno je - kuhinja! Jedno od malobrojnih mesta sa neobičnim jelima, a da je pri tome sve neverovatno ukusno. Obavezno posetite ovo mesto i neće zažaliti"... Ovo su samo neki od komentara koje Rusi ostavljaju na internetu. Odnedavno, Moskovljani imaju priliku da probaju i srpski roštilj na dva mesta u gradu, u fast-fudovima, koji su otvorili Goran i njegovi ruski partneri. Međutim, tu se ovaj uspešni tim neće zaustaviti. Goranova želja je da otvori restoran i u nekom drugom regionu Rusije.