Kubanski smisao za biznis: Trgovac cvećem
Dok se za Kubu uglavnom vezuju plantaže šećerne trske, mnogi Kubanci sve više uzgajaju cveće. Dugogodišnje američke sankcije doprinele su teškom životu Kubanaca koji često pronalaze vrlo kreativne načine da zarade.
Tako je Haima Gonzales Matos iznajmio bjuik iz 1957. godine, i svakog ponedeljka i četvrtka iz Havane odlazi u unutrašnjost ostrva i od poljoprivrednika otkupljuje suncokrete, orhideje, ljiljane, ruže, tratinčice i drugo cveće koje prodaje u glavnom gradu Kube.
Gonzalez sanja da će jednog dana posla biti toliko mnogo da će moći sebi da priušti kamion. Zasad iznajmljuje bjuik, star 58 godina, za oko 20 dolara na dan, uključujući i gas za automobil.
Gonzalez je jedan od mnogih koji su sami sebi pronašli biznis kada su pre tri godine ostali bez posla u državnim preduzećima.
Mnogi od njih su se opredelili za biznis sa cvećem. Jaima radi samo dva dana nedeljno, jer nema dovoljno potražnje da bi mogao da radi svakog dana. Kad je dan dobar, zaradi 28 dolara, malo više od prosečne mesečne plate na Kubi. Ipak, nije lako ako ga potera maler, pa oronuli bjuik stane nasred puta.
Američki pritisak
Raspadom Sovjetskog Saveza, najvećeg kubanskog trgovačkog partnera, Kuba je doživela težak ekonomski udarac, čiji su ožiljci i dalje primetni. Zatim su Amerikanci proglasili trgovinski embargo protiv Kube, koji se odnosio pre svega na izvoz robe na Kubu, osim najneophodnijih sredstava za život, hrane i lekova. Zakonom su zabranjena putovanja Amerikanaca na Kubu, čime je turizam izuzetno pogođen.