Da li biste nosili krzno pregaženih životinja?
Mnogi ljudi izbegavaju da nose prirodno krzno, uglavnom zbog brige za dobrobit životinja, ali i zbog visokih cena. Međutim, šta ako krzno dolazi od životinje koju niko drugi nije želeo i koju je pregazio automobil?
Zvuči odvratno, ali je upravo to plan jedne žene koja prikuplja beživotna tela pregaženih životinja širom Amerike, a zatim njihovo krzno obrađuje u odevne komade.
Reč je o firmi Petite Mort, koja koristi činjenicu da širom SAD u saobraćaju svakodnevno pogine oko milion životinja.
“Gotovo svakodnevno viđamo takve životinje. Svi skrenemo pogled. Ne želite da vidite pregaženu životinju, jer vas emotivno pogađa njena sudbina”, kaže Pamela M. Pakin.
Vlasnica kompanije je prvo naučila kako da odere životinjsko krzno, kako bi moglo da se nosi na farbanje. Prva životinja s kojom je radila bio je rakun.
“Popila sam malo viskija, stavila ulje mente pod nos i pokupila telo rakuna granom”, kaže ona.
Nakon što je uz pomoć taksidermiste skinula i obradila kožu, poslala ju je u jednu farbaru koja je pristala da sarađuje na ovakvom projektu. Ostatak tela, kako kaže, sahranjuje u obližnjoj šumi i za svako izgovori po jednu molitvu zahvalnosti.
Iako možda mislite da bi zbog ovakvog načina prikupljanja krzna cena trebalo da bude niža, njeni proizvodi koštaju i do hiljadu dolara. Šubare se pak kreću po ceni od 300 do 500 dolara.
Da li biste nosili takvu odeću?