Praznik čistoće u otrovnoj reci
Bog sunca Surja (na sanskritu znači "vrhovno svetlo") u hinduizmu se predstavlja kao čovek crvene boje sa tri oka i četiri ruke. Kreće se po nebesima u svojim trijumfalnim kočijama na jednom točku koje vuče sedam konja, ili jedan konj sa sedam glava. Broj sedam predstavlja sedam duginih boja, sedam čakri ili sedam dana u sedmici, a Surjin dan je nedelja. Bogu sunca je posvećen festival Čat puđa kad hinduisti posećuju svete reke.
Na obalama reke Jamuna u Nju Delhiju 31. oktobra okuplja se na hiljade ljudi, koji se kupaju u peni, ali ne od sapunice, nego od otpadnih voda koje se slivaju u Jamunu. Oni zahvaljuju suncu što održava život na Zemlji, a veruju da leči mnoge bolesti kao što je guba i daje dug život.
Festival se održava četiri dana i za to vreme sve mora biti savršeno čisto, vernici se kupaju, poste i 36 sati ne piju vodu, jer veruju da energiju dobijaju direktno od sunca. Stoje cele noći do svitanja u reci s ponudama suncu - cvećem i malim svetiljkama od gline. Ujutro pozdravljaju sunce poklanjajući mu sandalovinu, pirinač, šećernu trsku i voće.
Sinovi suncaSurja je imao tri kraljice i on je mitološki roditelj Manua - praoca ljudskog roda, Jame - gospodar smrti, Ašvina - božjih lekara blizanaca, velikog ratnika Karne i Sugriva - kralja majmuna.
Post i čistoćaPrvog dana vernik se okupa, po mogućstvu u svetoj reci i nosi vodu kući za pripremanje ponuda. Dom je savršeno čist, a vernik može da ima samo jedan obrok i mora spavati na podu. Drugog dana vernik posti i može da jede tek posle zalaska sunca, a onda ne pije vodu sledećih 36 sati. Trećeg jutra cele porodice odlaze do reke ili jezera noseći ponude suncu, da bi četvrtog dana pre svitanja bili u vodi moleći se za prosperitet svoje porodice. |