Robot sa zemlje spušta se na kometu
Stručnjaci Evropske svemirske agencije (ESA) lansirali su u sredu sa svemirskog broda "Rozeta" sondu koja bi za oko sedam časova trebalo da se spusti na površinu komete 67P/Čurjumov-gerasimenko.
Stručnjaci navode da je ovo najteža faza desetogodišnje misije. Evropska svemirska agencija (ESA) prethodno je odobrila odvajanje sonde "File" od "Rozete", koja kruži oko komete od avgusta.
"Sada je na gravitaciji da spusti sondu", izjavio je Štefan Ulamek, član kontrole misije iz njemačkog Aerosvemirskog centra DLR.
Očekuje se da će sonda dodirnuti površinu komete oko 16.30 časova, a potvrda spuštanja očekuje se oko 30 minuta kasnije.
Laboratorijski robot težak je 100 kilograma i veličine je veš mašine. Biće mu potrebno sedam časova da se u slobodnom padu spusti na jezgro komete, koja se u svojoj najudaljenijoj tački od Sunca udaljena 5,6 astronimskih jedinica ili oko 850 miliona kilometara.
Programiran je za izvođenje devet eksperimenata, a sadrži i bušilicu uz pomoć koje će uzimati uzorke sa površine komete za analizu.
Zbog ogromne udaljenosti komete biće potrebno skoro pola sata da signali sa sonde Rozeta, koja ostaje u njenoj orbiti, stignu do Zemlje.
Čurjumov-Gerasimenko orbitira oko Sunca svakih 6,45 godina i dimenzija je 3,5 sa 4,00 km.
ESA je lansirala misiju Rozeta 2. marta 2004, a letelica je do komete stigla deset godina kasnije, 6. avgusta 2014. i u njenu orbitu ušla 10. septembra. Naučnici se nadaju da će misija pomoći da saznaju više o poreklu i evoluciji nebeskih tela.