Izumitelji LED svetiljki dobitnici Nobela za fiziku
Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za fiziku su japanski naučnici Isamu Akasaki, Hiroši Amano i Šudži Nakamura zbog dostignuća u tehnologiji osvetljenja i izuma takozvanih LED svetiljki, saopštila je danas Švedska kraljevska akademija nauke u Stokholmu.
"Naučnici su nagrađeni zbog pronalaska novog energetski efikasnog i ekološkog izvora svetlosti", navodi se u saopštenju.
Akademija je ocenila da je pronazak star "samo 20 godina, a već je doprineo da stvori belu svetlost na potpuno nov način, koristeći diode jake plave boje".
"Kada su japanski naučnici 90-ih godina izumeli LED lampe, uneli su korenite promene u tehnologiji osvetljenja. Oni su uspeli tamo gde niko nije", navodi se u saopštenju i dodaje da je to "revolucionarno otkriće".
LED svetiljka predstavljaju veštački izvor svetlosti koju čine LED diode upakovane u jednu sijalicu. Te sijalice su proizvedene tako da izdrže udarce i vibracije u industrijskim uslovima - ako lampa u kojoj je takva sijalica padne, ne prestaje da radi. Takve sijalice traju duže od običnih i mnogo su svetlije.
Švedska akademija ocenjuje da je zahvaljujući izumu trojice Japanca, 21. vek postao "vek LED svetiljki u odnosu na prethodni vek običnih sijalica".
Akasaki (85) vodio je istraživanja s Amanoom rođenim 1960. godine, na japanskom univerzitetu u Nagoji, dok je Nakamura, rođen 1954. godine u Japanu, sada naučnik kalifornijskog univerziteta u Santa Barbari, radio na istom izumu u jednoj maloj japanskoj fabrici. Naučnici će podeliti nagradu od osam miliona kruna (oko 883.000
evra).
Priznanje je ustanovio švedski naučnik, industrijalac i filantrop Alfred Nobel (1833-1896) kako bi svake godine, iz njegovog ogromnog bogatstva, bile nagrađene ličnosti koje su dale značajan doprinos čovečanstvu. Nobelove nagrade se obično dodeljuju 10. decembra na dan Nobelove smrti.