Kad šimpanza kaže "češkaj me"
Šimpanze komuniciraju pokretima koji imaju određeno značenje, saopštili su američki naučnici koji su otkrili "rečnik" od 66 specifičnih pokreta. Naučnici su ispitali 4.500 šimpanzi i otkrili da imaju 66 pokreta tela putem kojih međusobno komuniciraju.
U studiji objavljenoj u najnovijem broju naučnog časopisa Karent Bajolodži, navode se primeri komunikacije. Kada ženka šimpanze pokaže prstom na taban svog mladučenta to znači da ono treba da se popne na njena leđa jer negde idu. Kada jedan majmun blago dodirne ruku drugog majmuna, to bi značilo "počeši me po leđima".
Naučnici su otkrili i složeniju komunikaciju među simpanžama. Mužjaci se udvaraju ženkama tako što stanu dosta dalje od izabranice i kao znak da im se sviđa, mužjak uzme list s drveta i lagano ga gricka.
Postoji i dvosmislena komunikacija koja zavisi od date situacije. Ako majmun žestoko uhvati za ruku drugog, to može da znači "prekini već jednom", "hajdemo negde zajedno" ili "beži odavde".
U studiji se navodi da su rezultati istraživanja zanimljivi jer se do sada mislilo da se majmuni samo spontano igraju i da ne postoji prava komunikacija i razumevanje među njima.