"Fića" osvojio Minhen
Četvrti put u Minhenu su se okupili vlasnici i danas popularnog "fiće", auta koji je nekada bio simbol jugoslovenske auto-industrije. Na jednom mestu bilo je više od 50 vlasnika koji su došli na druženje koje postaje sve popularnije i masovnije, pa su organizatori Radovan Ivanović i Grga Dulabić imali dosta razloga za zadovoljstvo.
Vlasnici "fića" stigli su iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Švajcarske, Austrije i Nemačke. Među stotinak prisutnih na ovom druženju bilo je i onih koji nisu zaljubljenici u "fiću", kao što je Slobodan Grbović iz Štutgarta. On je minhenskom Fića klubu poklonio 500 evra za njegove aktivnosti i otkrio da priprema abart verziju "fiće" koja će učestvovati na auto-trkama. On više voli rols-rojs i ima ih, kako reče, nekoliko komada.
Iako je iz Ulma u Minhen došao svojim fićom, Atanasije Anđelopolj je s nestrpljenjem očekivao da se pojavi još jedan njegov našminkani fića koji je na prikolici dovezen iz Čačka, gde su ga podmlađivali. Izljubio se Anđelopolj sa Bojanom Brkljačom i Aleksandrom Kučkovićem, koji su u Minhen dovezli njegovog drugog fiću.
Iz Beograda su stigli Marko Momirov i Svetozar Simić sa fićom koji je u Austriji imao malu nezgodu, jer ga je u zadnji levi blatobran udario jedan auto. To nije pokvarilo dobro raspoloženje vlasniku Marku Momirovu, maturantu Vazduhoplovne akademije.
- Još sa 15 godina zavoleo sam ovaj auto, jer ga je imao moj deda. Tada mi je kupljen ovaj fića, vodio se na ime moga oca dok ja nisam postao punoletan. Sve na njemu popravljam sam, a ponekad za savet pitam starije vlasnike ovog auta - kaže Momirov.
Sa "fićom" novosadskih registracija u Minhen je stigao Stevica Arađanski. Auto je iz 1969. godine, a prethodni vlasnik vodio je urednu evidenciju o svakom pređenom kilometru, potrošenom gorivu, servisu, promeni ulja i delova i popravci. Stevica je to nastavio i kaže da fića ima 149.000 pređenih kilometara. On je sve učesnike minhenske Fićijade pozvao da dođu u Novi Sad poslednjeg vikenda u avgustu na 20. okupljanje vlasnika oldtajmera.
I dok su se vlasnici fića lepo družili, u posebnoj prostoriji Nebojša Gari Radivojević je primao rakiju, vino i likere koje su sa raznih strana donosili učesnici Fićijade. Stručni žiri za ocenu kvaliteta, po njegovim rečima, činili su članovi sa velikim iskustvom Ranka Šljivić, Ispičutura Žutić i predsednik koji je pod gasom malo prilegao.
Defile i druženjeOrganizatori Fićijade Grga Dulabić i Radovan Ivanović bili su vrlo zadovoljni ovogodišnjim okupljanjem i učinili su sve da ovo druženje bude što zanimljivije. Organizovali su defile fića kroz Minhen, a posle toga su se svi vratili u restoran Centro u Dornahu kod Minhena na dalje druženje uz bogatu trpezu i muziku. Ivanović ističe da je ljubav prema fići nešto što spaja sve ove ljude.
Piči fićaČlanovi Moto-kluba Stara garda iz Minhena na čelu sa Darkom Grgićem Kumom i ove godine podržali su ovu manifestaciju. Ne samo da su se okupili, nego su i pomogli u organizaciji vožnje pedesetak fića kroz Minhen, a Darko Grgić je sa razglasa veselo davao obaveštenja. On je vrlo često puštao himnu svog auta "Piči fića" Sabrije Vulića.
Nacionalna klasaPrvi fića proizveden je 18. oktobra 1955. u Jugoslaviji. Zvanično se zvao zastava 750 i proizveden je po licenci italijanskog Fijata. Proizvodio se u Kragujevcu tačno 30 godina, od oktobra 1955. do novembra 1985. i u tom periodu proizvedeno je 923.487 primeraka vozila koje je nezvanično proglašeno za nacionalnu klasu. |