Asteroidi jačine atomske bombe stalno padaju na zemlju
Na Dan planete Zemlje, 22. aprila, trojica bivših astronauta NASA izaći će u javnost sa podacima da je tokom prethodne decenije u našu planetu udarilo znatno više velikih asteroida nego što se dosad mislilo - i to čak tri do deset puta više.
Katastrofalni udar asteroida snage atomske bombe u neki veliki grad do sad je izbegnut tek pukom srećom.
Nova vizualizacija podataka mreže upozoravanja na nukleano oružje, koju će prikazati CEO fondacije B6 12 Ed Lu, na večernjoj manifestaciji u Muzeju vazduhoplovstva i aeronautike u Sijetlu, pokazuje, naime, da je u periodu od 2001. na zabačenim lokacijama širom sveta, daleko od naseljenih područje, bilo 26 eksplozija snage više kilotona, što odgovara snazi eksplozije nuklerne bombe, koje su predstavljale posledicu udara velikih asteroida.
Drugim rečima, pad velikog asteroida na Zemlju nije ni malo retka pojava - 3 do 10 puta je češća nego što se verovalo - a jedino što je do sad sprečavalo da neki od njih padne na veći grad i uništi ga bila je puka sreća, kombinovana sa statistikom, jer su gusto naseljena područja na planeti daleko manja od nenaseljenih.
Da sve ipak ne bi i dalje bilo prepušteno slučajnosti, Fondacija B6 12 udružila se sa “Bol erspejsom” radi izgradnje Infracrvene misije svemirskog teleskopa Sentinel. Kad jednom bude stacioniran u orbiti, Sentinel će infracrvenim detektorima beležiti stotine hiljada još uvek neotkrivenih objekata bliskih zemlji prečnika većeg od 140m.
Ova svemirska letelica, koja se finansira privatnim sredstvima, u svemir će biti lansirana 2017.-18, “Spejsiksovom” raketom “Falkon 9”. Cilj misije Sentinel je da se astroidi pronađu i prate desenijama pre nego što udare u Zemlju, što bi trebalo da nam omogući da ih skrenemo sa putanje.
Pored Lua, na manifestaciji od 22. aprila govoriće i Tom Džons, astronaut koji je upravljao spejs-šatlom, i astronaut sa “Apola8” Bil Anders, na temu “Spasavanje Zemlje držanjem asteroida na bezbednoj distanci”.