"Fatalna si žena" nije baš kompliment
Ako vam kažu da ste "femme fatale" ("fatalna žena"), to krije mračnu tajnu. Kažu to kao kompliment a "izvorno" nije!
Intrigantna, zavodljiva, lukava, zanosna žena, ali i snažna, jaka, upačatljiva žena izražene individualnosti i seksepila...sve to čini "femme fatale" što u bukvalnom prevodu sa francuskog znači "smrtonosna žena". Danas je taj legendarni pojam opšteprihvaćen, uglavnom označavajući atraktivne, samostalne žene, "kobne" za muško oko i srce.
Međutim, kroz istoriju "femme fatale" bile su često bezobzirne pripadnice lepšeg pola koje su u muškarcima izazivale strast i nesavladivu žudnju, nagnajući ih na opasne i kompromitujuće situacije.
Pomenuti izraz prvi put se pominje u 19.veku , a poreklo vuče, verovali ili ne, iz krugova pariskih prostitutki koje su bile omiljena zabava gospodi iz visokog društva.
Naime, Evropom je pre gotovo dva veka vladala epidemija sifilisa koji je, pre pojave penicilina, bio smrtonosan, a glavni izvor zaraza bile su upravo prijateljice noći. Kako krem društva i ugledni muškarci iz sveta politike, umetnosti i finansija nisu prezali od poseta ovim promiskuitetnim zavodnicama, neretko su bivali zaraženi, ne uspevajući da se izleče i odlazeći u smrt.
Parisko društvo ubrzo je prostitutkama simbolično nadenulo ime " femme fatale", da bi godinama taj pojam postajao sve zastupljeniji, pripisujući se svim ženama zbog kojih su muškarci na neki način "gubili glavu".
Ovaj metaforičan naziv ustalio se u rečnik popularne kulture širom sveta, obeležavajući sve heroine modernog društva, proslavljene žene, ali i fiktivne filmske i književne likove. Najbolji primer moderne "famme fatale" na velikim ekranima svakako je Ketrin Tramel koju u čuvenom ostvarenju "Niske strasti” glumi Šeron Stoun, a koja u potpunosti uništava život detektiva Nika Kurana (Majkl Dagls).