Ova mašina će videti početak kosmosa
Svemirski teleskop Džejms Veb trebalo bi da bude lansiran 2018. godine, a pomoću njega moći ćemo da pogledamo još dublje u kosmos nego što je to do sada mogao teleskop Habl.
Za mnoge od nas Habl teleskop je sinonim za svemir. Lansiran je 1990. godine i trenutno orbitira oko Zemlje na udaljenosti od 570 kilometara, a slike udaljenih galaksija koje je zabeležio dale su ljudima uvid u svet koji postoji van naše planete.
Međutim, Habl sada dobija zamenu sa primarnim ogledalom (glavna komponenta koja dozvoljava teleskopu da "gleda") koje je sedam puta veće od onog koje se nalazi u Hablu. Ono će novom teleskopu dozvoliti da još dublje zaviri u svemir, gledajući u prošlost ne bismo li dobili uvid u formiranje nekih od prvih galaksija.
Planiranje svemirskog teleskopa Džejms Veb započeto je 1996. godine, a njegovo lansiranje se očekuje tokom 2018. godine, a inženjeri su upravo završili i isporučili 18 heksagonalnih ogledala koja će biti spojena kako bi se završilo primarno ogledalo na teleskopu.
Pored ogledala, teleskop će posedovati i brojne infracrvene instrumente, koji će mu omogućiti da dođe do novih otkrića u vezi sa prirodom svemira.
Veb teleskop će takođe biti znatno udaljeniji od Zemlje nego što je to Habl, 1.5 miliona kilometara, i posedovaće posebnu zaštitu od Sunca, koja će reflektovati vrelinu, kao i infracrvene zrake. Ovo će omogućiti da instrumenti na teleskopu budu mirni kako bi dobili šansu da zavire znatno dalje u kosmos nego što je to ranije bilo moguće.
Naučnici se nadaju da će biti u prilici da vide neke od prvih zvezda formiranih u svemiru gledajući u prošlost i do 100 miliona godina posle Velikog praska. Do trenutka kada to svetlo stigne do Veba, ono će proputovati 13,5 milijardi godina.
Jedva čekamo prve snimke!