Zbog globalnog zagrevanja gmizavci sve veći
Džonatan Bloh, paleontolog iz muzeja istorije prirode na Floridi, proučavao je vezu veličine tela i globalnih temperatura, naročito tokom toplog perioda poznatog kao paleocensko-eocenski temperaturni maksimum. Zaključci do kojih je došao su skoro pa neverovatni, na granici sa naučno-fantastičnim filmom.
Proučavao je nalazište fosila u rudniku Serehon u Kolumbiji i pronašao dokaze 60 miliona godina starih kornjača veličine stolova i zmije nazvane titanoboa koja je bila dugačka poput autobusa.
Bloh je kazao kako su tada zmije bile takve veličine da bi se danas jedva provukle kroz dvokrilna vrata.
Životi reptila zavise od temperature okoline, a stručnjaci procenjuju da je tokom paleocensko-eocenskog temperaturnog maksimuma prosečna globalna temperatura porasla od pet do osam stepeni zbog intenzivnog i neobjašnjivog emitovanja gasova.
Konji su bili veliki poput današnjih mačaka
Prema istraživanjima paleontologa, u periodu paleocensko-eocenskog temperaturnog maksimuma pre 55 miliona godina sisari su se smanjili. U to vreme, kako naučnici tvrde, konji su tada bili veličine domaće mačke.
Tela sisara smanjila su se, tvrde naučnici, zbog toga što su imala teškoće u održavanju temeprature tela. Isto tako, na raspolaganju nisu imali toliko biljne hrane, pa su bolje prolazile sitnije životinje unutar iste vrste.
Naučnik Bloh ističe da se nivoi atmosferskog ugljen-dioksida sada približavaju onima za vreme paleocensko-eocenskog temperaturnog maksimuma.
Da li to znači da nam se loše piše?