Volt Dizni je bio nacista i fašista?
Najpoznatiji fašista na svetu bio je Benito Musolini, koji je osnovao pokret u Italiji, ali malo ko zna da je i čuveni stvaralac animiranih filmova Volt Dizni bio jedan od pristalica ove ideologije.
Jedna od najmisterioznijih optužbi upućenih Dizniju je da je bio tajni nacista. Najbolji dokaz je možda pogrešno protumačen kratki film “Firerovo lice” iz 1943, u kojem je Donald u nacističkoj uniformi, sa svatikama i ostalim elementima ove ideologije. Ali, na kraju crtaća se saznaje da je sve to bila noćna mora.
Takođe, u manje poznatom crtanom filmu iz 1923. “Vajvard Kanari”, Miki pali cigaretu s upljačem koji ima svastiku sa strane.
Udruženje nemačkih imigranata u Americi osnovano početkom tridesetih godina imalo je pronacističku notu. Animator iz Diznija, Art Babit, izjavio je da je njegov šef imao jak interes ka ovom udruženju, ako ne i potpuno saosećanje.
Tada su se održavali nacistički otvoreni sastanci i svako je mogao da prisustvuje. U više navrata je viđen i Dizni s advokatom i mnogim drugim istaknutim holivudskim nacistima.
Iako se ne može prepisati pristrasnost samog Diznija, animatori su stavljali Jevreje u svoje animacije i on je odobravao svaku scenu koju su napravili. U jednoj sceni originalne verzije "Tri praseta", zli vuk dolazi do vrata obučen kao tipičan jevrejski prodavac. Scena je promenjena nakon žalbe jevrejske grupe. Ipak, u drugom crtaću je Miki Maus obučen kao Jevrejin, čak je i igrao kao oni. |
Može sve ako kompanija profitira
Nemačka režiserka Leni Rifenštal, čiji su dokumentarci sredinom tridesetih pomogli da se nacizam popularizuje, kaže da je pokušavala da nađe posao u svakom studiju u Holivudu. Nijedan njen film nisu hteli da prikažu.
Otišla je do producentske kuće Volta Diznija, koji joj je rekao da se divi njenom radu i da će, ako je bude zaposlio, narušiti ugled koji je godinama stvarao.
Inače, činilo se da Dizni nema čvrste političe stavove. Njegova politika je bila svaka koja bi pomogla da njegov studio nastavi s radom. Moguće i da je njegovo interesovanje za Udruženje Nemaca bio poslovni potez, kako bi distrubuirao filmove na njihovo tržište.
S druge strane, bilo je dosta antisemistskih “osećanja” u studijima Diznija.
Dizni je imao iskrene stavove o nekim pitanjanjima: bio je antikomunista i imao je sumnjičav stav prema sindikatima, kao i ostali šefovi u Holivudu. Kada je izbio štrajk radnika kompanije Dizni, izjavio je da je protest “zavera komunizma koji je u razvoju u Americi”.
Spor se završio s gorkim ukusom u ustima i učvrstio je njegove konzervativne i antikomunističke stavove. Bio je čak pozvan kao “prijateljski” svedok komiteta “Neameričke aktivnosti”, gde je otkrio imena osumnjičenih komunista Holivuda.
Pogledajte crtani film s nacističkom konotacijom: