Automobil bez vozača
Kompanija Mercedes nedavno je u Štutgartu testirala najnovije tehnološko čudo - automobil bez vozača. Reč je o novoj generaciji modela mercedes benc S klase, opremljenoj sistemom autonomne vožnje Intelligent Drive.
Vozilo je uspešno prešlo put od 100 kilometara čuvenom Bertinom stazom, u uslovima realnog saobraćaja. Doduše, za svaki slučaj u automobilu je bio iskusni vozač, ali nije dirao ništa. Automobil je na svom potpuno automatizovanom putovanju morao da poštuje saobraćajne propise, staje na semaforima, kružnim tokovima, pešačkim prelazima, ali i da pronalazi rešenja za preticanja...
- Autonomna vozila posmatramo kao važan korak na putu ka vožnji bez saobraćajnih nezgoda. Ovakva vozila će obezbediti više komfora i bezbednosti za sve učesnike u saobraćaju - pohvalio se ponosni šef Mercedesa Diter Zeče. Kažu da njihov cilj nije da ukinu vozačima uživanje u vožnji. Ko želi, moći će da upravlja vozilom sam i u budućnosti.
Zamena za zapregu
Život bez vozačke dozvole je danas teško zamisliv. Samo u Nemačkoj, svake godine, milion i po ljudi izlazi na polaganje praktičnog dela vozačkog ispita. Pre ravno 125 godina se u toj zemlji, koja je iznedrila pronalazača automobila, prvi put se pojavilo nešto nalik na vozačku dozvolu, a ponosni vlasnik tog rukom ispisanog dokumenta bio je niko drugi do Karl Benc, Nemac, mašinski inženjer nemirnog duha, koji se nije zadovoljavao vođenjem neke obične firme. Čovek koji je u istoriju civilizacije ušao kao pronalazač automobila i po kome je i benzin dobio ime, morao je od tadašnjih vlasti u Manhajmu da zatraži posebnu dozvolu za prvu probnu vožnju svog "čuda na točkovima".
Krajem leta 1888. godine, Benc je dobio to pismo čija je jedina svrha bila da preplašeno stanovništvo obavesti da više ne beži panično od modela 1 koji je ovaj Nemac uredno prijavio lokalnom Uredu za patente i za njega dobio 29. januara 1886. godine nostrifikat DRP broj 37.435 kojim se potvrđuje da je on "otac" prvog vozila sa motorom na unutrašnje sagorevanje.
Taj prvi automobil na tri točka bio je novorođenče sa motorčićem koji je imao jedan cilindar, zapreminu 958 kubika i 0,75 konjskih snaga, a razvijao maksimalnu brzinu od 16 kilometara na sat! Opisan je u zvaničnom odobrenju vlasti u Manhajmu kao "vozilo koje je potpuna zamena za konjsku zapregu".
Đavolski izum
Razumljiva su bila strahovanja, pa i panika kod onih koji su na gradskim ulicama ili duž lokalnih puteva, prvi put ugledali ovaj revolucionarni izum, tada još tricikl sa benzinskim motorom i električnim paljenjem, koji će ubrzo izmeniti istoriju čovečanstva. Nešto se bučno kotrljalo drumom, a nisu ga vukli konji, kako je to bio red tokom prethodnih milenijuma ljudske civilizacije. Rekosmo, maleni nije imao čak ni jednu konjsku snagu u svom slabašnom motoru.
Prva ga je provozala pronalazačeva supruga Berta Benc, koja je sa sinovima Eugenom i Rihardom smelo krenula na dalek put. Njena ruta je bila od Manhajma do Forchajma, što je iznosilo oko 104 kilometra. Energična Nemica je sa nejakim, ali bar donekle usavršenim modelom 3, prešla ovo rastojanje za 12 sati i 57 minuta! Danas se taj potez u svim turističkim bedekerima i sportskim analima naziva Memorijalna staza Berte Benc. Nije poznato sa koliko je muka ova gradska gospođa upravljala vozilom koje je imalo težak upravljač, velike točkove, a na putu su je čekale brojne opasnosti. Jedna od njih su bili seljaci na njivama koji su trčali za "đavolskim izumom", pa ih je valjalo već spominjanim odobrenjem vlasti ubeđivati da se ne plaše i ne nanesu štetu ovom triciklu bez upregnutih konja.
Gorivo iz apoteke
|
Karl Benc je kasnije u svojim memoarima napisao da je u tim pionirskim danima na pragu nove tehnološke epohe uz njega stajala samo jedna osoba - njegova supruga Berta, za koju kaže da je "uporna i hrabra". Takva je i njihova praunuka Juta, koja je u ovo novo vreme, godinama umesto savremenih automobila radije sedala za volan modela iz Muzeja Mercedes-Benc.
Otkud firma Dajmler-Benc? Karl Benc je znao za svog konkurenta Gotliba Dajmlera koji se u to oba takođe bavio pravljenjem automobila i to "sa četiri točka". Bili su konkurenti, a zanimljivo je da se njih dvojica nikada nisu zvanično upoznali. Nisu razgovarali čak ni 1897. godine, kada su bili glavne zvanice na istom skupu, kao osnivači Srednjoevropskog udruženja proizvođača motornih vozila. Tek 1926. godine su se njihove dve firme ujedinile u Dajmler-Benc, zahvaljujući naslednicima. Dajmler je umro 1900. godine, a Benc aprila 1929. godine.