Fizičari korak bliže otkrivanju nastanka sveta
Dva tima naučnika su po prvi put precizno zabeležili izuzetno redak događaj u fizici koji nam pruža uvid u tačnost našeg viđenja postanka univerzuma.
Dva tima iz Evropskog centra za nuklearno istraživanje (CERN), tvrde da su izmerili česticu nazvanu "B" prilikom njenog razlaganja u par muona – fundamentalnu česticu.
Pjerluiđi Kampana, vođa jednog od dva tima uključena u ovo istraživanje, nazvao je rezultate važnim razvojem koji pomaže da se potvrdi takozvani standardni model fizike čestica.
Kampana je izjavio da se standarni model polako potvrđuje, iako opisuje svega 5 odsto univerzuma.
Svega par "B“ čestica od nekoliko milijardi se razlaže na muona, pokazuje novo istraživanje, a eksperimentalni rezultati se slažu sa onim što predviđa standardni model.
Istraživači već dugo vremena tragaju za ovim retkim razlaganjem a ono je primećeno u podacima koji dolaze iz Hadronskog sudarača u Cernu.
"Ovo je proces koji su fizičari koji se bave česticama pokušavali da otkriju 5 godina“, izjavio je Džo Inkandela, vođa drugogo tima koji je učestvovao u istraživanju.
On je ovo nazvao "retkim procesom u koji je uključena čestica sa masom hiljadu puta manjom od najteže čestice za kojom fizičari trenutno tragaju“.