Recept ostao od dede
Polići na sunčanim obroncima Cera u svom selu imaju 50 ari kupinjaka u kojima uzgajaju tri sorte ovog voća, a nameravaju da prošire zasad.
Danica i Ranko Polić uz pomoć njegovog brata Branka i snaje Danijele odlučili su pre godinu dana da osnuju porodično preduzeće Vinski podrum "Polić" i krenu u ozbiljnu proizvodnju kupinovog vina u kome su do tada uživali samo oni i njihovi prijatelji. Time su nastavili tamo gde je stao deda Aleksandar Polić koji je nekada u Donjem Dobriću za sopstvene potrebe pravio kupinovo vino ne sluteći da će njegovi potomci otvoriti prvi vinski podrum u lozničkom kraju.
Polići na sunčanim obroncima Cera u svom selu imaju 50 ari kupinjaka u kojima uzgajaju tri sorte ovog voća, a nameravaju da prošire zasad jer bez toga nema povećanja proizvodnje. Prema rečima Danice Polić, vino proizvode prema starom receptu dede Aleksandra, a proizvodnja je potpuno organska.
- Zasad štitimo prirodnim preparatima čiji je sastav porodična tajna kao i recept za vino. Kupinovo vino naše Vinarije "Polić" služi se u restoranima, kupuju ga i firme za poklon poslovnim partnerima, a pošto smo dobili bar-kod, uskoro bi trebalo da se nađe i u prodavnicama. Pokrenuli smo postupak za dobijanje potvrde da je naše vino organski proizvod, ali proces nije ni jeftin ni brz - objašnjava Danica.
Mogu da proizvedu oko 3.000 flaša vina godišnje kada je dobra godina, ali vremenske prilike utiču na rod. Za vreme prošlogodišnje suše najvažnije im je bilo da sačuvaju zasad, a u tome su uspeli zahvaljujući bunaru u kupinjaku.
Dok rod ne završi u flašama ne vole da govore o njemu jer je stalna zebnja od suše, kiše, grada, mraza, nikada se ne zna šta će nebo doneti. Do sada nisu koristili kredite, ili državne podsticaje, a kažu da bi država morala mnogo ozbiljnije da stane iza poljoprivrednika i podrži ih, posebno one koji se bave ovakvom proizvodnjom. Njihovo vino "upakovano" je u elegantnu ambalažu, sami su je osmislili, što je pored kvaliteta neophodno za prodor na inostrano tržište koji planiraju za nekoliko godina.
Pažljivo branje
|